1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'deki Hava Operasyonunda Siviller de Öldü
Yemen'deki Hava Operasyonunda Siviller de Öldü

Yemen'deki Hava Operasyonunda Siviller de Öldü

Suudi Arabistan, Yemen'de Husi militanlarına karşı hava operasyonu düzenlendiğini duyurdu. ABD ve Mısır'ın da destek verdiği operasyonda 25 sivil öldü.

26 Mart 2015 Perşembe 09:57A+A-

Suudi Arabistan, Körfez Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleri Yemen'de Husilere karşı hava operasyonu düzenledi.

Operasyonda isabet alan bazı sivil yerleşim yerlerinde 25 sivilin hayatını kaybettiği ve 40 kişinin yaralandığı belirtildi. 

Operasyon dün 19.00'da başladı

Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adil el-Cubeyr, Washington'da yaptığı açıklamada, operasyonun saat 19.00'da (TSİ 01.00) başladığını kaydetti.

Cubeyr, Husilerin "her zaman şiddet yolunu seçtiğini" belirterek, "Yemen halkını ve meşru hükümeti korumak için gerekli her şeyi yapacağız" dedi.

Yemen Cumhurbaşkanı'nın talebi

Operasyona bazı Körfez ülkeleriyle 10 ülkenin destek verdiğini kaydeden Cubeyr, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi'nin talebi üzerine operasyona başladıklarını vurguladı.

suudiden-yemene-hava-operasyonu.jpg

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi, Husilerin Aden'e ilerleyişi üzerine bu kentteki konutundan ayrılmıştı. Mansur, önceki gün hem BM Güvenlik Konseyi hem de Arap ülkelerine mektup göndererek, Husilerin ilerleyişinin engellenmesi için askeri müdahale dahil her türlü önlemi almalarını istemişti.

Mısır'dan destek açıklaması

Mısır, Arap ülkelerinin Yemen'deki Ensarullah Hareketi'ne yönelik başlattığı askeri operasyonu askeri ve siyasi olarak desteklediğini duyurdu.

KİK üyesi Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Katar ve Kuveyt de yaptıkları ortak yazılı açıklamada, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin çağrısına yanıt verme kararı aldıklarını duyurdu. KİK üyesi Umman Sultanlığı ise ortak açıklamada yer almadı. 

suudiden-yemene-hava-operasyonu02.jpg

Operasyona ABD de destek veriyor

ABD Başkanı Barack Obama'nın, KİK önderliğindeki askeri operasyonlara lojistik ve istihbarat desteği tedariki emrini verdiği bildirildi. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan, yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin Husilerin Yemen’in seçilmiş hükümetine karşı askeri eylemini güçlü biçimde kınadığını kaydetti.

Meehan, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bozulan güvenlik durumuna yanıt olarak Suudi Arabistan, KİK üyeleri ve diğerleri, Suudi Arabistan sınırını savunmak ve Yemen’in meşru hükümeti korumak için askeri eylem başlattı. KİK üyelerinin daha önce açıkladığı gibi, bu eylemi, Hadi’nin talebi üzerine yapıyorlar.

suudiden-yemene-hava-operasyonu03.jpg

ABD güçleri Yemen’de doğrudan askeri eyleme girmese de ABD’nin askeri ve istihbarat desteğini koordine etmek için Suudi Arabistan ile Ortak Planlama Hücresi oluşturuyoruz."

Husilere ait televizyondan sağlık personeline çağrı

Suudi Arabistan'ın hava operasyonu düzenlediği Yemen'de, Husilere ait el-Mesire televizyonundan, tüm sağlık personelinin acilen hastanelerde görevlerinin başına geçmeleri yönünde duyuru yapıldı.

(AA)

suudiden-yemene-hava-operasyonu04.jpg

HABERE YORUM KAT

5 Yorum