1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. “Yemen’de Savaş 2 Milyona Yakın Kişiyi Yerinden Etti”
“Yemen’de Savaş 2 Milyona Yakın Kişiyi Yerinden Etti”

“Yemen’de Savaş 2 Milyona Yakın Kişiyi Yerinden Etti”

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Yemen’de savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan kişilerin sayısının 2 milyona yaklaştığını duyurdu.

19 Eylül 2017 Salı 10:44A+A-

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından hazırlanan raporda, Yemen’de savaş nedeniyle yer değiştirmek zorun kalanların sayısının 1 milyon 980 bin 510 olduğu, bunlardan yüzde 84’ünün bir yılı aşkın bir süre önce evlerini terk ettiği bildirildi.

AA’da yer alan habere göre, savaştan kaynaklanan büyük etki karşısında endişe duyulduğu belirtilen raporda, 946 bin 44 kişinin evlerine döndüğü, ayrıca ülkede çoğu Somalili ve Etiyopyalı 623 bin 280 mülteci ile iltica talebinde bulunanların olduğu aktarıldı.

“61,1 Milyon Dolara İhtiyaç Var”

Yemen’deki savaşın mülteciler ile ülke içinde yer değiştiren sivillerin büyük kayıplar vermesine neden olduğuna değinilen raporda, BMMYK’nın bu kişilere yönelik bu yılki yardımlarının 114,6 milyon dolarlık finans gerektirdiği, söz konusu miktarın yüzde 47’sinin karşılandığı ancak hâlâ 61,1 milyon dolara ihtiyaç olduğu vurgulandı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT