1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Husi Darbesi Protesto Edildi
Yemen'de Husi Darbesi  Protesto Edildi

Yemen'de Husi Darbesi Protesto Edildi

Yemen'de Ensarullah Hareketi'nin dün akşam açıkladığı anayasa manifestosu, Zemar ve İbb kentlerinde protesto edildi.

07 Şubat 2015 Cumartesi 14:22A+A-

Yemen'de Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) dün akşam açıkladığı anayasa manifestosu, Zemar ve İbb kentlerinde protesto edildi.

Zemar kentinde düzenlenen yürüyüşe katılan çok sayıda gösterici, Husileri protesto ederek, “şiddet kurbanı"  kişileri temsilen tabut taşıdı.

Protestocular tarafından yapılan açıklamada, Husilerin gerçekleştirdiği "darbeyi" kabul etmedikleri vurgulanarak, "Husilerin açıkladığı manifestonun, halkın yöneticilerini seçme hakkını elinden aldığı" savunuldu.

Açıklamada, Yemen halkı ve yetkililerden söz konusu manifestoyu kabul etmemeleri talep edildi.

İbb kentinde Husi protestosu

Öte yandan İbb kentinde düzenlenen yürüyüşte binlerce kişi, söz konusu manifesto aleyhine slogan atarak, Husilerin kentten çıkmasını istedi.

Husilere ait devriye aracının yürüyüşü arkadan takip etti ve gösteriye müdahale etmedi.

Beyda kentinde çatışma

Öte yandan yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, silahlı aşiret mensupları Beyda kentinin Zi Naim bölgesinde Husilerin bulunduğu bir merkeze saldırı düzenledi. Çıkan çatışmada 4 Husi militanının yaşamını yitirdiği, aşiret mensuplarından ise ölen ya da yaralanan olmadığı ifade edildi.

Husi Ensarullah Hareketi'nden ise olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. 

Kentin Ed-Dakik bölgesinde de Husiler ile silahlı aşiret mensupları arasında çatışma çıktığı, olayda ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT