1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Gıda Krizi Alarmı
Yemen'de Gıda Krizi Alarmı

Yemen'de Gıda Krizi Alarmı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Yemen'de yaklaşık 11 milyon insanın temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamama tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

15 Nisan 2015 Çarşamba 16:33A+A-

FOA'dan yapılan yazılı açıklamada, Yemen'deki çatışmaların gıda üretimi açısından çok önemli olan, "tarım mevsimine" denk gelmesiyle, yaklaşık 11 milyon insanın temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamama tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

FOA'nın tarımsal faaliyetler için önemli olan dönemde çiftçileri destekleme programını devam ettirebilmesi için en az 8 milyon dolar gerektiğine dikkati çekilen açıklamada, örgütün yaptığı son değerlendirmede, Yemen'in büyük şehirlerinde yaşanan çatışmalar sonucu pazarların kapandığı, fiyatların arttığı, yetişen ürünlerin hasadı ve ana gıda ürünlerinden darının bu yıl için ekim hazırlıklarının aksadığı vurgulandı.

Yemen'de 4 milyon 800 bini "günlük gıda ihtiyaçlarını karşılayamayanlar" olmak üzere 10 miyon 600 bin kişinin şuanda gıda tehlikesiyle yüz yüze olduğu aktarılan açıklamada, ülke genelinde 850 bin çocuğun yetersiz beslendiği, 26 milyonluk ülkede 16 milyonun insani yardıma muhtaç ve temiz içme suyu kaynaklarından mahrum olduğu kaydedildi.

FOA geçen yıldan bu yana bazı kalkınma ortaklarıyla, en fakir Arap ülkelerinden biri olan Yemen'de çiftçilere destek için tohum ve hayvan dağıtımı ile aşılama faaliyetlerini de kapsayan bir dizi proje yürütüyor

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT