1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Gerilim Tırmanıyor; 12 Aktivist Kaçırıldı!
Yemen'de Gerilim Tırmanıyor; 12 Aktivist Kaçırıldı!

Yemen'de Gerilim Tırmanıyor; 12 Aktivist Kaçırıldı!

Yemen Hava Kuvvetleri Komutanlığını kuşatan Husiler, Sana'da düzenlenen gösterilerde de 4'ü kadın 12 kişiyi kaçırdı.

25 Ocak 2015 Pazar 13:26A+A-

Yemen'de Husi Ensarullah Hareketi mensubu militanların ülkede kontrol sağlaması çabaları devam ediyor. Başkent Sana'daki Hava kuvvetleri Komutanlığı yerleşkesine giren militanların muvazzaf subayların ofise girmesini engellediği belirtiliyor.

AA muhabirinin isminin verilmesini istemeyen bir askeri kaynaktan edindiği bilgilere göre Husiler Yemen Hava Kuvvetleri binasında görevli Kaptan Pilot Raşid el-Cenad'ın ofisine girmesini engellediği belirtildi.

Husilerin komutanlık çevresindeki hareketliliğinin devam ettiği ifade ediliyor.

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla tırmanmıştı. Daha sonra taraflar arasında anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı. 

Daha sonra Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümet, "Husi Ensarullah Hareketi'nin yönetime müdahale ettiği ve mutabık olunan anlaşmalara uymadığı" gerekçesiyle önceki gün istifasını Cumhurbaşkanı Hadi'ye sunmuştu. Hadi de bu gelişmenin ardından kısa süre sonra istifa etmiş, Meclis Başkanı Yahya Ali er-Rai Rai ise Hadi'nin istifasını reddederek, meclisi olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Husiler 12 aktivisti kaçırdı

Bu arada, Yemen'in başkenti Sana'da düzenlenen Husi karşıtı gösterilerde  4'ü kadın 12 aktivistin Husiler tarafından kaçırıldığı bildirildi. 

Göstericilere saldıran Husi Ensarullah Hareketi bağlı militanlar eylemcileri dağıtarak protesto yapılmasını engellemişti. Militanlar tarafından kaçırılan 12 aktivistin nereye götürüldüğü ise bilinmiyor.

Sana Üniversitesi önündeki Değişim Meydanı'nda' sabah saatlerinde toplanan onlarca gösterici Husilerin ülke siyasetine müdahalesini protesto için bir araya gelmişti.

 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT