1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Cumhurbaşkanı ve Hükümet İstifa Etti
Yemen'de Cumhurbaşkanı ve Hükümet İstifa Etti

Yemen'de Cumhurbaşkanı ve Hükümet İstifa Etti

Uzun süredir çatışmaların yaşandığı Yemen'de, Bahhah başkanlığındaki hükümet ile Cumhurbaşkanı Hadi'nin istifa ettiği bildirildi.

22 Ocak 2015 Perşembe 20:20A+A-

İsminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir hükümet yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halid Mahfuz Bahhah başkanlığındaki hükümetin, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'ye istifasını sunduğunu belirtti. 

Yetkili, istifa kararının kesin olduğunu sözlerine ekledi. 

Hükümetin istifasının ardından Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin de istifa ettiği bildirildi.

Uzun süredir siyasi çatışmaların devam ettiği Yemen'de, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla artan gerginlik, Husilerin Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla daha da tırmanmıştı. Bu gelişmelerin ardından önceki gün, Husiler'in Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdiği iddia edilmişti.

Daha sonra Husi Ensarullah Hareketi ile Cumhurbaşkanı Hadi arasında, "anayasa taslağında değişikliğe gidilmesi, Barış ve Ulusal Ortaklık Anlaşması'nın uygulamaya geçirilmesi ve güvenlik alanında yaşanan sıkıntıların en kısa zamanda giderilmesi" konularında anlaşma sağlandığı açıklanmıştı. Ayrıca Husiler'in, bin Mübarek'i serbest bırakma teminatı verdiği ifade edilmişti.

Husi Ensarullah Hareketi militanlarının başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayına düzenlediği saldırılarda ise 18 kişi yaşamını yitirmiş, 96 kişi yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT