1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen'de Çözüm Görüşmelerinden Sonuç Çıkmadı
Yemen'de Çözüm Görüşmelerinden Sonuç Çıkmadı

Yemen'de Çözüm Görüşmelerinden Sonuç Çıkmadı

Yemen'de Genel Halk Kongresi ile Güney Hirak Hareketi temsilcilerinin, krizin çözümü için yapılan görüşmelerden çekildiği bildirildi.

30 Ocak 2015 Cuma 23:19A+A-

Yemen'de devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in partisi  Genel Halk Kongresi ile Güney Hirak Hareketi temsilcilerinin, krizin çözümü için yapılan görüşmelerden çekildiği bildirildi.

Genel Halk Kongresi kaynakları, Parti temsilcilerinin, "anayasal çerçeveden çıkılmasına" gösterdikleri tepki nedeniyle görüşmeden çekildiğini belirtti. Kaynaklar, Parti'nin, "anayasal kurumlar çerçevesinde çözümden" yana olunduğunu ifade etti. 

Ülkenin güneyinde bağımsızlık talebiyle mücadele eden ayrılıkçı Güney Hirak Hareketi de yaptığı yazılı açıklamada, Cemal bin Ömer'in gözetiminde yapılan diyalog görüşmelerinden çekildiğini açıkladı.

"Yemen'i meçhule götürecek; ülkenin meşru ve siyasi liderlerine yönelik tehdit ve ablukayla yürütülen bu faydasız diyalogdan tamamen çekiliyoruz" denilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ile Başbakan Halid Mahfuz Bahhah'ın "istifa sebeplerinin izale edilmesi, tehdit, gerginlik ve abluka problemlerinin bitirilmesi ile Husilerin başkent Sana'yı kuşattığı 21 Eylül 2014'ten öncesine dönülmesi" talebinde bulunuldu.

Açıklamada ayrıca herhangi bir "anlaşma ya da darbe girişiminde" taraf olunmayacağı vurgulanarak, "olaylar yatışana kadar devlet idaresinin Taiz kentine taşınması yoluyla meşruiyeti geri almak için gereken teminatların ortaya konulması" zorunluluğuna işaret edildi. 

Askerler ile Husiler arasında çatışma: 6 ölü

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Hudeyde kentinde ordu güçleriyle silahlı Husi militanları arasında çıkan çatışmada biri Albay rütbesinde 3 asker ile 3 militan yaşamını yitirdi, her iki taraftan 9 kişi yaralandı. 

Çatışmanın nedeninin henüz tepit edilemediği ve bölgede gerginliğin sürdüğü belirtildi.

Öte yandan ülkenin güneyindeki Lahac iline bağlı Huta ilçesinde, Fafet Fadl isimli subay, kimliği henüz belirlenemeyen kişilerin silahlı saldırısında hayatını kaybetti.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT