1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Yemen Operasyonuna Dışişlerinden Destek Açıklaması
Yemen Operasyonuna Dışişlerinden Destek Açıklaması

Yemen Operasyonuna Dışişlerinden Destek Açıklaması

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğünde başlatılan askeri operasyonu desteklediğini açıkladı.

26 Mart 2015 Perşembe 13:13A+A-

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada, Husilerin 2201 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını reddederek hükümet kurumlarından çekilmedikleri anımsatılarak, grubun Cumhurbaşkanı Hadi’nin sığındığı Aden kentine yönelik askeri harekat kınandı.

2011’deki Körfez İşbirliği Konseyi Girişimi ile başlayan siyasi sürecin “rayından çıktığını” söyleyen Türkiye Dışişleri, mevcut durumun “Yemen halkının insani ve ekonomik sorunlarını derinleştireceğini ve bölgede illegal örgütlerin istismar edebileceği bir zemin yaratarak uluslararası barış, istikrar ve güvenliğe tehdit oluşturacağını” ifade etti.

‘Önceden bilgisi verildi’

Seçilmiş Cumhurbaşkanı Hadi’nin meşruiyetine vurgu yapan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Türkiye makamlarına operasyonu önceden haber verdiği ve Türkiye’nin de operasyonu desteklediği yazıldı.

“Harekatın ülkede ortaya çıkan iç savaş ve kaos tehlikesinin önlenmesine  ve meşru devlet otoritesinin ihya edilmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz” diyen Türkiye Dışişleri, Husileri ve “dış destekçilerini” Yemen’de barışı tehdit eden davranışlarından vazgeçmeye çağırdı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum