1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yasin Börü Davasında İddianame Kabul Edildi
Yasin Börü Davasında İddianame Kabul Edildi

Yasin Börü Davasında İddianame Kabul Edildi

Yasin Börü ve arkadaşlarının öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianamede 34 sanık için 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

26 Mart 2015 Perşembe 12:02A+A-

Diyarbakır'da IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında Yasin Börü ve 3 arkadaşının öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianame mahkemece kabul edildi. 

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen 53 sayfalık iddianamede, 7 Ekim 2014'te Diyarbakır'ın çeşitli semtlerinde güvenlik kuvvetleri ile kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik gerçekleştirilen saldırılar detaylı şekilde yer aldı.

İddianamede, olaylar esnasında Bağlar ilçesinde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un uğradığı saldırı sonucu öldürülmesi, Yusuf Er'in de yaralanmasına ilişkin 26'sı tutuklu 34 sanık için 4'er kez "'Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" ve bir kez de "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma" suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istendi.

Bazı sanıklar hakkında ayrıca 'terör örgütü propagandasını yapma' 'Konut dokunulmazlığını ihlal etme' ve 'Nitelikli hırsızlık'" suçlarından cezalandırılmaları talep edildi.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

HABERE YORUM KAT