1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yasin Börü Davası Ankara'da Görülecek
Yasin Börü Davası Ankara'da Görülecek

Yasin Börü Davası Ankara'da Görülecek

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 6-7 Ekim 2014'te düzenlenen izinsiz gösterilerde Yasin Börü'nün katledilmesine ilişkin dava dosyasının Ankara'ya gönderilmesine karar verdi.

12 Haziran 2015 Cuma 15:46A+A-

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, 6-7 Ekim'de gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde Yasin Börüve 3 arkadaşının vahşice katledilmesine ilişkin davanın dosyasının Ankara Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesini kararlaştırdı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin, Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgöz'ün öldürülmesine, Yusuf Er'in de yaralanmasına ilişkin davanın dosyasının güvenlik gerekçesiyle başka ile nakli konusundaki talebi, Diyarbakır Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca değerlendirildi.

Valilik görevlileri, mahkeme safhasında şiddet içerikli eylem olasılığına işaret ederek, kentte son zamanlarda meydana gelen olaylar da dikkate alındığında, dosyanın başka ile naklinin uygun olacağı görüşünü paylaştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı da aynı gerekçeyle davanın naklini talep etti.

Adalet Bakanlığına gönderilen taleplere ilişkin değerlendirme sonucunda Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyanın Ankara Ağır Ceza Mahkemesine nakline karar verdi.

İddianame

İddianamede, Börü, Dakak, Güneş ve Gökgöz'ün uğradıkları saldırıda katledilmesi, Er'in de yaralanmasına ilişkin 26'sı tutuklu 34 sanık için "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan dörder ve "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozdukları" iddiasıyla birer olmak üzere beşer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istenmişti.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum