1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Yarım Milyon Kişi Musul'u Terk Etti
Yarım Milyon Kişi Musul'u Terk Etti

Yarım Milyon Kişi Musul'u Terk Etti

Uluslararası Göç Örgütü, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesiyle 500 bin kişinin kenti terk ettiğini açıkladı. Kürt bölgesine sığınmak isteyen Musullular Dicle nehrini geçmeye çalışıyor.

11 Haziran 2014 Çarşamba 12:51A+A-

Cenevre merkezli Uluslararası Göç Örgütü, Irak Şam İslam Devleti örgütünün ele geçirdiği Musul'da şiddetin artmasından endişe eden yaklaşık 500 bin kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı.

Irak'ın ikinci büyük kenti olan Musul'daki çatışmalarda birçok ölü ve yaralının olduğunu belirten Göç Örgütü, çatışmaların yaşandığı bölgede bulunan dört hastaneyle iletişimin kesildiğini bazı camilerin kliniğe dönüştürüldüğünü ve yaralıların tedavi altına alındığını belirtti. 

Musul kent merkezinde araçların kullanımın yasaklandığını kaydeden Göç Örgütü, insanların yürüyerek şehri terk etmek zorunda bırakıldığını açıkladı.

Göç örgütü ayrıca özellikle kentin batısında içme suyu sıkıntısı yaşandığını ve bölgedeki ana içme suyu kaynağının bombalama sonucu işlevsiz hale getirildiğini belirtti.

Örgüt'e göre, Iraklı yetkililer insani sorunun çözülmesi için uluslararası kuruluşlara yardım başvurusu yaptı.

Peşmerge alarm durumunda

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanlık Meclisi Üyesi ve IKDP'nin Şeyhan bölge sorumlusu Ali Awni, Musul kent merkezi, ilçeleri ve köylerinden şimdiye kadar yaklaşık 300 bin kişinin kaçarak Kürt bölgesine sığındığını söyledi. Musul'dan kaçışın devam ettiğini belirten Ali Awni, binlerce Peşmergenin ise Musul ve Kerkük yakınlarında Kürt bölgesinin sınırlarının bittiği noktada alarm halinde olduğunu belirtti. Ali Awni, şöyle devam etti:

"IŞİD güçleri Musul'a girerken Irak Merkezi Hükümetine bağlı ne asker ne de polis karşılık vermeden adeta kentten kaçmış. Savunmasız kalan on binlerce kişi de kenti terk ediyor. Kenti terk ederek Kürt bölgesinin Erbil, Duhok, Zaho ve köylerine sığınanların sayısı 300 bini geçti. Binlerce kişi ise gelmeye devam ediyor. Musul ve Kerkük sınırlarında konuşlanmış olan binlerce Peşmerge ise alarm durumda. Henüz bölgemize yönelik bir saldırı yok. Ancak olursa Peşmerge en şiddetli şekilde cevap verecek." 

Hakimiyet IŞİD'de

IŞİD, 10 Haziran Salı günü Musul'un merkezini tamamen ele geçirmiş ve güneydeki Selahaddin kentine doğru ilerlemeye başlamıştı.

Askeri malzemeleri ve silahları bırakıp kaçan Irak ordusu Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ve Meclis Başkanı Usam Nuceyfi tarafından eleştirilmişti.

Çatışmaların artması ve IŞİD'in güneye ilerleyişinin durdurulamaması üzerine Başbakan Nuri Maliki, Irak ordusuna IKBY Başkanı Mesud Barzani'ne destek istemesi talimatı vermişti.

Al Jazeera ve ajanslar

HABERE YORUM KAT