1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yarbay Casusluk Yaparken Yakalandı
Yarbay Casusluk Yaparken Yakalandı

Yarbay Casusluk Yaparken Yakalandı

Yarbay Nejat İnanır, savaş gemilerinin planlarını, Yunanistan’a pazarlamak isteyen çeteye satarken yakalandı.

31 Ocak 2013 Perşembe 00:55A+A-

MURAT ALAN’ın Haberi:

Balyoz darbe planı davası kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı’nda ele geçirilen belgelerde ismi geçmesine rağmen, hakkında herhangi bir işlem yapılmayıp yarbaylığa terfi ettirilen muvazzaf, “Askeri Casusluk ve Fuhuş” soruşturmasında savaş gemilerinin planlarını çeteye satarken yakalandı.

Donanma’da görevli Yarbay Nejat İnanır’ın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait savaş gemilerinin güçlü ve zayıf noktalarıyla, son modernizasyonda yapılan işlemler hakkında detaylı bilgiyi dosya halinde örgüte aktardığı, bilginin Yunanistan’a pazarlanmak istendiği belirlendi. Bu durum yürütülen soruşturmaların silahlı kuvvetlerde gerektiği kadar ciddiye alınmadığını, ele geçirilen belgelerde hakkında skandal ifadeler bulunan muvazzafların sivil savcılar tarafından askeri makamlara bildirilmesine rağmen, terfi ettirilerek kritik bölgelerde konumlandırılmaya devam ettirildiğini ortaya koydu.

Adli Müşavirlikler Dikkate Dahi Almıyor

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Askeri Casusluk soruşturması, Deniz Kuvvetleri’ndeki çarpık ilişkileri ve karşı istihbarat zafiyetini ortaya koymasının yanı sıra, bir başka hayati sorunu daha gündeme getirdi. Balyoz, Ergenekon, Amirallere Suikast, İstanbul Askeri Casusluk ve Fuhuş soruşturması gibi pek çok davada ismi geçen, sivil makamlarca haklarında işlem yapılmayıp ilgili komutanlıklara bildirilen muvazzafların hiçbir şey olmamış gibi görevlerine devam ettikleri, hatta kritik öneme sahip birimlerin başına getirilebildikleri ortaya çıktı. Adli kaynakların ifadesine göre bu durumun en somut örneği İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada ortaya çıktı. Balyoz darbe planı ve İstanbul askeri casusluk soruşturmasında ele geçirilen belgelerde ismi bulunan Deniz Yarbay Nejat İnanır ve yine belgelerde ismi geçen 40 subayın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşavirliği’ne bildirildiği, ancak gönderilen dosyanın Adli Müşavirlikler tarafından dikkate dahi alınmayıp şaibeli isimlerin terfi ettirildikleri belirtildi.

Vurdumduymazlıktan Aldığı Cesaretle Daha Pervasız Davranmış

Gölcük’te ele geçirilen belgelerde “işimize yarar”, “grup kurabilir”, “kadın düşkünü”, “para zaafı var” şeklinde tanımlanıp, görev verilecek personel listesine alınan Nejat İnanır’ın Deniz Kuvvetleri’ndeki vurdumduymazlıktan aldığı cesaretle İzmir Askeri Casusluk soruşturması sanıklarıyla irtibat kurduğu, fuhuş ve rüşvet karşılığında Donanma’nın sırlarını çeteye sattığı belirlendi. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü operasyonda gözaltına alınıp tutuklanan Yarbay İnanır’ın Harp Filo Karargahından belge temin ettiği, modernize edilen savaş gemilerimizin teknolojik üstünlükleri ve zafiyetlerini ortaya koyan belgeleri ifşa ettiği kaydedildi.

İşte Çeteye Aktardığı O Planların İçeriği

İhbar üzerine gerçekleştirilen operasyonda ele geçirilen Pandora isimli klasörde bulunan veri_1 isimli dosyanın son kaydedicisinin Nejat İnanır olduğu, klasör kaydının ise “NEJAT İNANIR’IN HARP FİLO KARARGAHINDAN GETİRDİĞİ BELGE” şeklinde tanımlandığı belirtildi. Yapılan incelemede çetenin, 7 sayfalık belgenin sonuna, içeriğe ilişkin özel bir not düştüğü kaydedildi. Ele geçirilen belgelere ilişkin özel notta şu ifadelere yer verildi: “a. BU BELGE G SINIFI FIRKATEYNLERİN SENSÖRLERİNİN HALİHAZIRDAKİ KUVVETLİ VE ZAYIF YÖNLERİNİN BELİRTİLMESİ VE KAZANILMASI GEREKEN İMKAN VE KABİLİYETLERİN ORTAYA KONMASI AÇISINDAN ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR VE YUNANİSTAN’A KUVVET MUKAYESESİNDE ÖNEMLİ BİLGİLER SUNMUŞ OLACAKTIR. AYRICA YUNANİSTAN’IN TÜRK DENİZ KUVVETLERİNE KARŞI İLERİDE SAHİP OLMASI GEREKEN SİLAH SİSTEMLERİ HAKKINDA KIYMETLİ BİLGİLER İÇERMEKTEDİR. b. AYRICA BU BELGE İLE ASELSAN TARAFINDAN ÜRETİLEN SENSÖRLERİN ETKİNLİĞİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMELERİ İÇEREN KIYMETLİ BİLGİLER BULUNMAKTADIR. c. BU BİLGİLER YUNANİSTAN’IN TÜRK DENİZ KUVVETLERİNE KARŞI ALMASI GEREKEN TEDBİRLER KONUSUNDA ÖNEMLİ BİLGİLER SUNDUĞU GİBİ, İLERİDE SAHİP OLMASI GEREKEN KUVVET YAPISI HAKKINDA DA DOĞRU KARARLAR ALMASINA YARDIMCI OLACAKTIR.Veri1_EkCem AksularNejat_İnanır” İnanır’a ait telefon trafiği ile ilgili yapılan araştırmada, sanığın şüphelilerden; Eyüp Ertürk, Osman Murad Ceylan, İlker Özkan, Neslim Eski ve Erhan Aydın’la irtibatlı olduğu belirtildi.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT