1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Vodafone'dan itiraf: Mübarek Kışkırttı
Vodafonedan itiraf: Mübarek Kışkırttı

Vodafone'dan itiraf: Mübarek Kışkırttı

İngiliz telefon şirketi Mısır hükümetinin halkı protestoculara karşı kışkırtmak için servislerini kullandığını itiraf etti.

04 Şubat 2011 Cuma 01:01A+A-

 İngiliz Vodafone şirketi, Mısır hükümetinin zorlamasıyla telefon kullanıcılarına demokrasi yanlılarına müdahale etmelerini isteyen mesajlar gönderdiğini itiraf etti.

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun haberine göre, Vodafone, kendisi gibi iki ayrı şirketin de hükümetin baskısıyla aynı mesajları kullanıcılarına yolladığını iddia etti.

Vodafone, hükümetin zoruyla kullanıcılara mesaj gönderen diğer iki şirketin Fransız Mobinil ve merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Etisalat olduğunu söyledi.

Şirket yetkilileri Mısır'daki olağanüstü hal yasası nedeniyle hükümetin isteğine boyun eğmekten başka çaresi olmadığını savundu.

Mısır'da protestolar gittikçe daha kanlı bir hal alırken, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da Vodafone'un Mısırlı kullanıcılarına gönderdiği hükümet yanklısı mesajlar paylaşılmıştı.

Bu mesajlardan birinde, müşterilere 'hükümete muhalefet eden vatan hainleri ve suç çetelerine karşı çıkın' şeklinde bir çağrı yapılıyordu.

Vodafone, mesajın şirket tarafından yazılmadığını söyledi. İngiliz şirketinin yetkilileri, kimin tarafından yazıldığı belli olmayan mesajı kullanıcılarına göndermemek için itiraz ettiklerini de iddia etti.

Durumun ortaya çıkmasının ardından Vodafone'un Londra'daki merkezinden yapılan açıklamada, Mısırlı otoritelerin ülkenin olağanüstü hal yasasını kullanarak kendilerini bu mesajları atmaya zorladığı duyuruldu, şirket mesajların içeriğini değiştirme yetkisi olmadığını söyledi

Şirket bu uygulamayı "kabul edilemez" sözleriyle değerlendirirken Mısır otoritelerini de kınadı.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü uzmanı Mısır asıllı Amerikalı avukat Dina Guirguis, radyoya yaptığı açıklamada, Mısır İçişleri Bakanlığı'na ait olduğunu söylediği ve internette dolaşan bir belgede, güvenlik kuvvetlerine, göstericilere nasıl  müdahale edecekleri konusunda talimat verildiğini söyledi:

"Devletin güvenlik ajanları ve emniyet görevlilerini sopa, demir cop ve bıçaklarla sivil olarak göstericilerin üzerine sürmek gibi talimatlar var. Mübarek yanlısı göstericilerin içinde böyle kişilerin bulunabileceğini unutmamak gerekir. Bugün Kahire sokaklarında gördüğümüz manzaranın da bu talimatların bir sonucu olabileceğini düşünmek zorundayız." (Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT