1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. Viyana'daki Libya Toplantısı Sona Erdi
Viyana'daki Libya Toplantısı Sona Erdi

Viyana'daki Libya Toplantısı Sona Erdi

Avusturya'nın başkenti Viyana'da ABD ve İtalya'nın eş başkanlığında düzenlenen Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi.

17 Mayıs 2016 Salı 12:42A+A-

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Libya hükümetine destek vereceklerini belirterek, "Başkanlık Konseyi'ni destekleyeceğiz, ambargoların kaldırmaya çalışacağız ve IŞİD'le mücadelede gerekli araçları sağlayacağız." dedi.

Libya'daki siyasi krizi sona erdirmek amacıyla Avusturya'nın başkenti Viyana'da ABD ve İtalya'nın eş başkanlığında düzenlenen Dışişleri Bakanları toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ve Libya Başbakanı Fayiz es-Sirac, ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, burada yaptığı açıklamada, toplantıya katılan bütün ülkelerin Libya'da istikrarın sağlanması için sorumlulukları bulunduğunu söyledi. Libya'daki iç savaşın halkın fakirleşmesine yol açtığını, ülkenin ekonomik ve siyasi kriz yaşamasına neden olduğunu ifade eden Kerry, Libya'da sosyal uyumun bozulması nedeniyle endişeli olduklarını belirtti.

Kerry, Başbakanı Fayiz es-Sirac'ı göstererek, "Libya halkı hükümet istiyor, işte hükümet burada." dedi.

Uluslararası toplumun Libya hükümetinin arkasında olduğunu aktaran Kerry, "Libya'da birliğin sağlanması IŞİD ile mücadeleden geçiyor." diye konuştu.

Libya'nın geleceğinin birlik, güvenlik ve istikrardan geçtiğini belirten Kerry, "Libya'da barışı tehdit eden herkes yaptırımlarla karşı karşıya kalacak." ifadelerini kullandı.

ABD, Libya hükümetine insani, ekonomik ve güvenlik desteği vermeye hazır olduğunu vurgulayan Kerry, "Başkanlık Konseyi'ni destekleyeceğiz, ambargoların kaldırmaya çalışacağız ve IŞİD'le mücadelede gerekli araçları sağlayacağız." dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ise Libya'daki istikrarsızlığın ana tehdit olduğunu belirterek, bunun çözülmesi için daha fazla uluslararası destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Libya hükümetine eğitim yardımı yapacaklarını ve ambargoların saf dışı edilmesini istemediklerini kaydeden Gentiloni, "Biz, Sirac hükümetinin isteği üzerine Libya askeri güçlerini eğitmeye ve donatmaya hazırız." ifadelerini kullandı.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Sirac, uluslararası toplumun Libya hükümetine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Libya'da herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi halinde ancak siyasi krizden çıkılabileceğini belirten Sirac, "Libya'da durum ekonomik ve finansal olarak çok kötü. Bütün partilerin aktif iş birliğine ihtiyacımız var." dedi.

Sirac, uluslararası toplumdan askeri ve eğitim yardımı çağrısında bulundu. Sirac, müdahaleye değil, yardıma ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT