1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ve Bekaroğlu CHP'de
Ve Bekaroğlu CHP'de

Ve Bekaroğlu CHP'de

Eski Refah ve Fazilet Partisi milletvekili Mehmet Bekâroğlu, partiye katılım için davet aldığı CHP'ye üye oldu. Bekaroğlu üyelik için partinin Rize Fındıklı Teşkilatı'na başvuru yaptı. CHP Merkez Yönetim Kurulu başvuruyu kabul etti.

03 Eylül 2014 Çarşamba 16:53A+A-

Eski Refah ve Fazilet Partisi Milletvekili Mehmet Bekaroğlu'nun CHP'ye üyelik başvurusu Merkez Yönetim Kurulu toplantısında görüşüldü ve onaylandı. Bekaroğlu sabah saatlerinde CHP'nin Rize Fındıklı İlçe Başkanı Oktay Büyüklü aracılığıyla üyelik başvurusunu yapmıştı.

CHP Tüzüğü'ne göre dışardan üye yazımı için Merkez Yönetim Kurulu (MYK) kararı gerekiyor. 

CHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Kemal Kılıçdaroğlu 5-6 Eylül tarihlerinde yapılacak kurultayda yeniden genel başkan seçilmesi durumunda Bekaroğlu'nun yanı sıra merkez sağdan isimlere de Parti Meclisi listesinde yer vermeyi düşünüyor. 

Bekaroğlu'ndan CHP'ye Harita...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından partiye davet edildiğini Twitter hesabından açıklamıştı. Bekaroğlu CHP lideri ile Ankara'da görüştüğünü açıkladı. Bekaroğlu “CHP’nin değişmesi önemli. CHP sosyal demokrat bir programla Türkiye’yi değiştirebilir, kutuplaşmayı kaldırıp ülkenin önünü açabilir” dedi.

"CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine kendisi ile Ankara’da bir görüşme yaptık. Kılıçdaroğlu genel siyasi durumu, CHP’de yapmaya çalıştıklarını ve bundan sonrası için planladıklarını anlattı. Sayın Kılıçdaroğlu siyasi tıkanıklıkların aşılması için CHP’nin kararlı olduğunu, bunun için çalıştıklarını söyledi. Bu çalışmaların içinde olursam yapacağım katkıların önemli olacağını ifade ederek, beni CHP’ye davet etti.”

Bekaroğlu, Kılıçdaroğlu’na, ailesi ve arkadaşlarıyla görüştükten sonra cevap vereceğini iletmişti.

Mansur Yavaş, Ekmeleddin İhsanoğlu, Mehmet Bekaroğlu...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi’nden Fatih Çekirge’ye verdiği röportajda "muhafazakâr açılım" yapacaklarını açıklamıştı. Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamasının ardından Bekaroğlu’na yapılan davet de muhafazakâr açılımın hamlesi olarak yorumlandı.

Al Jazeera'da yer alan bilgiler egöre CHP içinde yerel seçim ve cumhurbaşkanı seçimi sonrasında kurultay isteyen "ulusalcı ve sol" kanatta yer alan isimler hem Mansur Yavaş’ın hem de Ekmeleddin İhsanoğlu’nun aday gösterilmesine tepki göstermiş, CHP yönetimini sağa kaymakla suçlamıştı.    

Saadet'ten Has Parti'ye, Tekrar Saadet'e ve Sonra CHP'ye...

Refah Partisi'nden 1999 yılında Rize Milletvekili seçilen Bekaroğlu, partisinin Anayasa Mahkemesi'nce kapatılmasının ardından geçtiği Fazilet Partisi ve Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Saadet Partisi'nden 2004 yılında istifa ettikten sonra bir grup arkadaşıyla Doğu Konferansı Platformu'nu kurarak Ortadoğu'ya yönelik sivil diplomasi çalışmaları yapan Bekaroğlu, 2009 yılındaki yerel seçimlerde Saadet Partisi'nden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başkan adayı oldu.

Halkın Sesi Partisi'nin (HAS Parti) kurucularından olan Bekaroğlu, partinin siyasi işler ve insan haklarından sorumlu genel başkan yardımcılığı ile İstanbul il başkanlığı görevlerini üstlendi. Bekaroğlu, son olarak 2014 Mahalli İdareler Seçimi'nde Saadet Partisi'nden Rize belediye başkan adayı olmuştu.

HABERE YORUM KAT

6 Yorum