1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. “Vatana İhanet Hareketinin Bedelini Çok Ağır Ödeyecekler”
“Vatana İhanet Hareketinin Bedelini Çok Ağır Ödeyecekler”

“Vatana İhanet Hareketinin Bedelini Çok Ağır Ödeyecekler”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir, bir ayaklanma hareketidir. Ve bu vatana ihanet hareketinin bedelini de tabii çok ağır ödeyecekler. Bunu peşinen söyleyeyim." dedi.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 05:28A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, İstanbul ve Ankara'daki darbe girişimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yapılanın, bir ihanet hareketi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Şu anda yapılan hareket bir ihanet hareketidir, bir ayaklanma hareketidir. Ve bu vatana ihanet hareketinin bedelini de tabii çok ağır ödeyecekler. Bunu peşinen söyleyeyim." dedi.

"Paralel Devlet Yapılanması'nın ta kendisiydi"

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde bir hareketlilik yaşandığını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Öğleden sonra bir hareketlilik ne yazık ki silahlı kuvvetlerimizin içinde mevcuttu ve bu hareketliliğin neticesinde de Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisinde bir azınlık ne yazık ki ülkemizin birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne hazmedemeyen, milletimizin birliğini, beraberliğini ne yazık ki kabullenemeyen bu grup, çok daha önceden söylediğim gibi Paralel Devlet Yapılanması'nın ta kendisiydi ve bu yapılanma tabii 40 yıllık sürecin neticesinde silahlı kuvvetlerimizin içinde de emniyet teşkilatımızda da devletin diğer kurumlarında da kendine yer bulmuş, her türlü kılığa, kılıfa girmiş ve bugünlere kadar bu şekilde gelmiştir."

"TSK'nın temizlenmesine vesile olacak"

"Her olanda bir hayır vardır" anlayışı içinde hareket edeceklerini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yani burada milletin oylarıyla iş başına gelmiş olan bir hükümete, milletin oylarıyla iş başına gelmiş, Anayasa'nın ifadesiyle başkomutan olarak Tayyip Erdoğan'ı hazmedemeyişleri, bu iş onlar için bitiş olmayacak, onlar hangi yola başvururlarsa vursunlar, şunu bilmelerini özellikle istiyorum ki, biz bu yola, bu kutlu davaya başımızı koymuşuz, buraya biz canımızla, kefenimizle bu yola çıkmışız. 'Her olanda hayır vardır' anlayışından hareketle de eninde sonunda şu anda bu çıkış, bu hareket Allah'ın bize büyük bir lütfu. Niye büyük bir lütfu? Çünkü bu, tertemiz olması gereken Silahlı Kuvvetlerimizin temizlenmesine vesile olacak olan bir harekettir."

"Türkiye eski Türkiye değil"

Türkiye'nin, eski Türkiye olmadığına dikkati çeken Erdoğan, "Birileri ne olacağını çok iyi kestirdiler, çok iyi biliyorlardı. Onun için de böyle bir adımı attılar. Ne yaparlarsa yapsınlar, Türkiye eski Türkiye değil, yeni Türkiye'nin davranış biçimleri çok daha farklıdır. Ve bu davranış biçimlerini kullanmak suretiyle biz bu adımı atıyoruz." diye konuştu.

"F-16'ları ülkeyi savunsun diye aldık"

Paralel Devlet Yapılanması'nın bir işgalinin söz konusu olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ve düşünebiliyor musunuz, Atatürk Havalimanı'nın üzerinde F-16'lar uçuyor. Biz bu F-16'ları niye aldık? Bunu biz ülkeyi savunsun diye aldık. Şimdi ise bu F-16'ları uçuranlar, uçurmaya muktedir olduğunu zannedenler, düşünebiliyor musunuz, bu havalimanına normal yolcuların inmesine ve kalkmasına müsaade etmemek üzere bunu yapıyor ve Cumhurbaşkanı'nı da bir taraftan tehdit ediyor."

"Genelkurmay Başkanımızın şu anda durumunu bilemiyorum"

İstanbul'a gelmeden önce Marmaris'te olduğunu bildiren Erdoğan, şöyle devam etti:

"Buraya gelmeden önce farklı bir yerdeydim, Marmaris'te. Ve ayrıldığım yerde de hemen arkamdan oraları ne yazık ki aynı şekilde bombalamışlar. Herhalde bizim hala orada olduğumuzu zannediyorlardı ve buraya gelişimizi de herhalde takip edemediler. Şimdi yaptıkları iş bu. Aynı şekilde devletin kurumlarına, Milli İstihbarat Teşkilatına, Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa ve benim şu anda genel sekreterimi alıp götürdüler. Ne oldu, ne yapacaksınız siz benim genel sekreterimi alıp götürmekle. Genelkurmay Başkanımızın şu anda durumunu bilemiyorum."

"Yanlıştan dönün" çağrısı

Askere seslenen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sizler bizim Mehmetçiğimizsiniz, Mehmetçiğimiz olarak, Mehmetlerimiz olarak şu anda karşınızda bulunan halka, sizin annelerinize, babalarınıza, kardeşlerinize karşı silah doğrultmanızı asla kabul etmemiz mümkün değil. Bu silahlar size bu millet tarafından verildi, bu silahları eğer siz, bu silahı veren milletinize doğrultursanız bunun bedelini de faturasını da ağır ödersiniz. Bu yanlıştan çabuk dönmeniz lazım."

"Görevimizi Allah'ın izniyle yürüteceğiz"

Türkiye'de halkın oylarıyla seçilmiş olan bir iktidarın görev yaptığını bildiren Erdoğan, "Aynı şekilde milletin oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı vardır. Bizler görevimizin başındayız. Ve sonuna kadar da bu görevimizi Allah'ın izniyle yürüteceğiz. Ve bu işgalcilere ülkemizi asla bırakmayacağız. Bunu bilmenizi istiyorum. Sonu iyi olacak." dedi.

"Tanklarla çıktıkları yere geri dönecekler"

Yaşanan gelişmelerin ardından ülke genelinde milyonlarca insanın sokaklara çıktığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Niye bu millet sokaklarda? Hep şunu söyledik. Bir olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bundan taviz vermeyeceğiz. Ve milyonlarca insan sokaklarda eğer şu gelişmelerin sonucunu bekliyorsa bu şu demektir: Biz sonuna kadar bu işi yürüteceğiz ve bu tanklarla sokaklarda dolaşanlar aynı şekilde tanklarla çıktıkları yere geri dönecekler. Çünkü bu tanklar onların değil. Bu tanklar onlara emanettir. Ve bunlar emanete ihanet etmiştir."

HABERE YORUM KAT