1. HABERLER

  2. HABER

  3. Van Depreminde Ölü Sayısı 269 Oldu
Van Depreminde Ölü Sayısı 269 Oldu

Van Depreminde Ölü Sayısı 269 Oldu

Van'da enkazlar kaldırıldıkça hayatını kaybeden insanlarımızın cansız bedenlerine ulaşılıyor.

24 Ekim 2011 Pazartesi 13:26A+A-

Merkez üssü Van'ın merkeze bağlı Tabanlı Köyü olan dün saat 13.41'de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki deprem, başta Van kent merkezi ve Erciş İlçesi olmak üzere bir çok yerleşim merkezinde yüzlerce binayı yerle bir etti, bazı köyleri haritadan sildi. Bu sabaha karşı Kriz Merkezinin Van'da 100, Erciş'te 115 olarak açıkladığı ölü sayısı, enkaz kaldırma çalışmaları ilerledikçe artıyor.

ATALAY: 269 ÖLÜ, 1300 YARALI VAR

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van depreminde 269 kişinin hayatını kaybettiğini, 1300 kişinin yaralandığını bildirdi. Atalay, Van İl Afet, Acil Durum Müdürlüğü'nde, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile basın toplantısı düzenledi.

Depremin ardından devletim tüm imkanlarının seferber edildiğini ifade eden Atalay, ''Ulaşılmadık bir yer kalmamıştır. Van, köyler ve Erciş... Depremden yıkılmış, bütün enkazlara ulaşılmıştır. Şu anda köylerle ilgili net bilgi vardır. Akşamdan itibaren köylere de çadır ve battaniye gönderdik. Depremde, Van, köyler ve Erciş'te toplam 269 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 1300 civarında yaralımız vardır. Çadır, ısıtıcı ve battaniye konusunda bugün itibarıyla hiçbir eksik kalmayacak." dedi.

Van kent merkezi ve Erciş ilçesi başta olmak üzere Van Gölü'nün kuzeyindeki yerleşim merkezlerinde büyük yıkıma neden olan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından gelen artçı şoklarla bölge beşik gibi sallanırken, kurtarma çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Türkiye'nin her yerinden bölgeye gönderilen arama kurtarma ekipleri, enkaz altından bir can daha kurtarabilmek için çalışmalarını gece boyu sürdürdü. Yıkılan yüzlerce binanın enkazında sabahın ilk ışıklarıyla arama kurtarma çalışmaları hızlandı.

Depremin haber alınmasından hemen sonra bölgeye sevk edilen sağlık ekipleri hastane binaları hasar gördüğü için kurulan sahra hastanelerinde yaralılara ilk müdahaleyi yaptı ve çevre illerdeki hastanelere sevk etti. Durumu ağır olan hastalar da ambulans uçak ve helikopterlerle daha donanımlı sağlık tesislerinin bulunduğu illere nakledildi.

Hava sıcaklığının gece sıfıra kadar düştüğü deprem bölgesinde binaların büyük bölümü hasarlı olduğu için evlerine giremeyen halkın büyük çoğunluğu, ya açık alanlarda yaktıkları ateşin başında, ya araçlarında ya da kendi imkanlarıyla yaptıkları derme çatma barınaklarda sabahladı.

KÖYLER HARİTADAN SİLİNDİ

Yüzlerce binanın yıkıldığı, kalanların büyük bölümünün de ağır ve orta şiddette hasar gördüğü Van kent merkezi ve Erciş'te depremden hemen sonra yoğunlaşan kurtarma çalışmaları, sabahın ilk ışıklarıyla belde ve köylere de kaydırıldı.

Başta 7.2 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olan Van kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı ile Mollakasım ve Yeşilsu köyleri olmak üzere tüm evlerin yıkıldığı bazı köyler haritadan silindi. Depremin gündüz saatinde meydana gelmesi ve o sırada halkın dışarıda işinde gücünde olması nedeniyle köylerde can kaybının korkulan boyutlarda olmadığı gözlendi. 

BÖLGEYE YARDIMLAR ULAŞTIRILIYOR

Öte yandan Erciş şebeke suyunun çalışmadığı ve insanların su sıkıntısı yaşamaya başladığı belirtildi. Yardımların yapıldığı afet bölgesinin en çok ihtiyaç duyduğu malzemeler şöyle sıralanıyor: İçme suyu, ekmek, battaniye, süt, çocuk bezi ve maması, protein yönünden zengin bisküvi, protein içren meyve suyu, uyku tulumu, çadır, ısınma ekipmanı, kışlık tekstil malzemesi...

HABERE YORUM KAT