1. HABERLER

  2. HABER

  3. Uygurlara Çin İşkencesi
Uygurlara Çin İşkencesi

Uygurlara Çin İşkencesi

Tayland’ın ülkelerine sığınan 115 Uygur Türkünü Çin’e teslim etmesine ilişkin görüntüler herkesi utandırdı.

12 Temmuz 2015 Pazar 06:57A+A-

Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk, Tayland’ın 16 aydır elinde tuttuğu 115 Uygur Türkünün, başlarına çuval geçirilerek Çin’e götürülmesi görüntülerini basına dağıttı.

Bir grup Uygur Türkünün, vatanlarında hukuka aykırı uygulamalar nedeniyle yaşamlarını tehlikeye atarak 16 ay önce Tayland’a sığındıklarını belirten Seyit Tümtürk, Tayland’ın bu kişileri ‘sınır ihlali’ gerekçesiyle elinde tuttuğunu anlattı. Tümtürk, 16 ay sonra da 115 Uygur Türkünün başlarına çuval geçilerek uçakla Çin’e götürüldüğünü söyledi.

"3 MİLYAR DOLARA SOYDAŞLARIMIZI SATTILAR"

Uygur Türklerinin uçakla götürülmesi sırasında çekilen video ve fotoğrafları basına dağıtan Seyit Tümtürk, şunları söyledi: “Tayland’dan Çin’e götürülürken başlarına çuval geçirildi. Fotoğraf ve görüntülerden de anlaşılacağı gibi soydaşlarımız ne yazık ki, Çinli özel harekat mensupları tarafından üçlü koltuğun tam ortasına oturtularak götürülmüştür. Tayland ne yazık ki, Çin’in 3 milyar dolarlık hibe rüşveti karşılığında, 16 aylık esaret sonrası Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı teslim etmiştir. Bunu kınıyoruz ve soydaşlarımızın hayatından ciddi endişe duyduğumuzu buradan haykırıyoruz.”

Uygulama dünyanın her bölgesinde öfkeyle karşılandı. Kanada Dışişleri Bakanı Rob Nicholson, “Tayland’ı uluslararası insan hakları yükümlülüklerine saygılı olmaya davet ediyorum” açıklaması yaptı.

Kaynak: Haber7

HABERE YORUM KAT