1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ÜRDÜN

  4. Ürdün'de Müslüman Kardeşler'e Siyaset Yasağı
Ürdünde Müslüman Kardeşlere Siyaset Yasağı

Ürdün'de Müslüman Kardeşler'e Siyaset Yasağı

Ürdün'de, Müslüman Kardeşler'in partisi İslami Çalışma Cephesi'ne parlamento tarafından siyaset yasağı getirildi.

17 Nisan 2012 Salı 20:42A+A-

Ürdün Parlamentosu dünkü oturumunda dini esaslara dayalı partilerin siyasete katılımını yasaklayan yasa tasarısını onayladı. Parlamento Anayasa Komisyonu Başkanı Mahmut Harabaşe, İslami Çalışma Cephesi'nin söz konusu düzenleme kapsamında olduğunu, buna göre partinin isminin değişmesi ya da kapatılmasının gerektiğini söyledi.

Yasayla ilgili ilk açıklama ise, İslami Çalışma Cephesi siyaset komisyonu başkanı Zeki Beni Erşid'den geldi. Erşid, partisinin hiçbir yönden meclis tarafından alınan kararların kapsamına girmediğini iddia etti.

"Partimiz vatandaşlık esası üzerine kuruludur" diyen İslami Çalışma Cephesi siyaset komisyonu başkanı Zeki Beni Erşid, "Hangi dine mensup olursa olsun her Ürdün vatandaşı partimize üye olabilir. Partimiz bünyesindeki Hristiyan üyeler bunun en açık delilidir" şeklinde konuştu.

Parlamentonun kararını bir tür şantaj olarak niteleyen Erşid, son olarak hükümetin meclise sunduğu yeni seçim yasa tasarısını reddetmeleri nedeniyle bu tür muamelelere maruz kaldıklarını belirtti.

HÜKÜMETTEN REFORM İSTİYORLAR

Ürdün'de Müslüman Kardeşler önderliğindeki İslami muhalefet bir yılı aşkın süredir düzenli halk protestolarına öncülük ediyor. Hükümete reform çağrısı yapan Müslüman Kardeşler, meclisin feshedilmesi talebinde de bulundu.

NTVMSNBC 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum