1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ÜRDÜN

  4. Ürdün Parlamentosu İsrail Elçisinin Amman’dan Kovulmasını Tavsiye Etti
Ürdün Parlamentosu İsrail Elçisinin Amman’dan Kovulmasını Tavsiye Etti

Ürdün Parlamentosu İsrail Elçisinin Amman’dan Kovulmasını Tavsiye Etti

Ürdün Parlamentosu, işgal rejimi büyükelçisini Amman’dan kovma ve Tel Aviv’deki Ürdün Büyükelçisi’ni geri çekme ve işgalcilerin Kudüs’teki kutsal mekanları hedef alan ihlallerine karşı gerekli önlemleri alma tavsiyesinde bulundu.

20 Ağustos 2019 Salı 22:20A+A-

Ürdün Parlamentosu, Ürdün hükümetine işgal rejimi büyükelçisini Amman’dan kovma ve Tel Aviv’deki Ürdün Büyükelçisi’ni geri çekme, barış anlaşmasını gözden geçirme ve işgalcilerin Kudüs’teki kutsal mekanları hedef alan ihlallerine karşı gerekli önlemleri alma tavsiyesinde bulundu.

Ürdün Parlamentosu dün (19 Ağustos Pazartesi) gerçekleştirdiği olağanüstü oturumda işgalcilerin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskınları ele aldı.

Ürdün resmi haber ajansı Petra’nın bildirdiğine göre, oturuma Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz da katıldı. 

Ürdün Parlamentosu, Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden işgalcilerin ihlallerine son vermek ve Filistinlilere koruma sağlamak üzere harekete geçilmesinin istenmesini, Arap parlamentoları ile diğer ülkelerin parlamentolarına İsrail’in mevcut durumu değiştirmeye yönelik girişimleri hakkında bilgi verilmesini tavsiye etti.

Hükümetten “Yüzyılın Anlaşması” planının içeriğini açıklamasını ve plana karşı alınan önlemler hakkında parlamentoya bilgi vermesini isteyen Ürdün Parlamentosu, Kudüs’teki İslami Vakıflar Dairesi’nin desteklenmesi gerektiğini belirtti.

Ürdün Parlamentosu Başkanı Atıf et-Taravine, Parlamento Hukuk Komitesi’nin Vadi Arabe Anlaşması’nı gözden geçirdiğini ve doğalgaz anlaşmasının da yakında Enerji Komitesi’ne geleceğini söyledi.

Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz ise işgalcilerin Mescid-i Aksa’daki ihlallerine milli bir mesele gözüyle baktıklarını ifade etti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT