1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna'nın Doğusundaki Çatışmalarda 80 Ayrılıkçı Öldü
Ukrayna'nın Doğusundaki Çatışmalarda 80 Ayrılıkçı Öldü

Ukrayna'nın Doğusundaki Çatışmalarda 80 Ayrılıkçı Öldü

Ukrayna’nın doğusundaki Mariinka kasabasında ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarda 5 Ukrayna askeri ile 80 ayrılıkçının öldüğü bildirildi.

05 Haziran 2015 Cuma 10:48A+A-

Ukrayna’nın doğusundaki Mariinka kasabasında ayrılıkçılarla ordu birlikleri arasında çıkan çatışmalarda 5 Ukrayna askeri ile 80 ayrılıkçının öldüğü bildirildi.

Devlet Başkanlığı İdaresi’nin Terörle Mücadele Operasyonu meselelerinden sorumlu sözcüsü Andrey Lisenko, yaptığı açıklamada, ayrılıkçıların dün Donetsk’in Mariinka kasabası yakınında konuşlanan Ukrayna ordusuna geniş kapsamlı saldırı düzenlediğini, hükümet güçlerinin bu saldırılara karşılık vererek, ayrılıkçıları püskürttüğünü belirtti.

Taraflar arasında çıkan çatışmalarda 80 ayrılıkçının öldüğünü, 100’den fazla ayrılıkçının ise yaralandığını kaydeden Lisenko, ayrıca ayrılıkçılara ait 10’dan fazla askerin aracın da imha edildiğini vurguladı.

Lisenko, taraflar arasındaki çatışmaların yaşandığı bölgede hala ayrılıkçılara ait çok sayıda cesedin bulunduğunu dile getirdi.

Ayrılıkçılar ile çıkan çatışmalarda son 24 saatte 5 Ukrayna askerinin yaşamını yitirdiğini aktaran Lisenko, ayrıca 38 askerin de yaralandığını, kayıpların ağırlıklı olarak Mariinka ve Krasnogorovka kasabaları yakınlarındaki çatışmalarda verildiğini söyledi.

Ayrılıkçıların Mariinka kasabasının yanı sıra Luhanskoe, Sahanka ve Mariupol yakınlarındaki Şirokino kasabalarına da ağır silahları kullanarak saldırı düzenlediğini hatırlatan Lisenko, Ukrayna ordusunun konuşlandığı bölgeleri kontrol etmeye devam ettiğini vurguladı.

Donetsk yakınlarındaki Mariinka kasabasında dün ayrılıkçılar ile ordu birlikleri arasında yoğun çatışmalar yaşanırken, Ukrayna makamları, Rusya’nın desteklediği ayrılıkçıların hükümetin kontrolündeki bölgelere saldırı başlattığını öne sürmüştü.

 

HABERE YORUM KAT