1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna Devlet Başkanı: "Kırım Ukrayna'ya Aittir"
Ukrayna Devlet Başkanı: "Kırım Ukrayna'ya Aittir"

Ukrayna Devlet Başkanı: "Kırım Ukrayna'ya Aittir"

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Kırım'ın Ukrayna'ya ait olduğunu vurgulayarak, “Kırım'ı geri almak için uluslararası mekanizmaları işleteceğiz, politik ve diplomatik bütün yolları kullanacağız.” diye konuştu.

07 Aralık 2015 Pazartesi 12:28A+A-

Poroşenko, bazı televizyon kanallarına verdiği röportajda, Rusya tarafından tek taraflı olarak ilhak edilen Kırım ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için Kırım'ın Sibirya'dan gelen nüfusun acilen boşaltması gereken ve askerî üs kurulması gereken bir yer olduğunu söyleyen Poroşenko, “Benim için Kırım, Ukrayna toprağıdır. Kırımlılar ise Ukraynalıdır. Biz şu anda Kırım'da büyük baskı altında bulunan Kırım Tatar halkının haklarını korumak için gereken her şeyi yapmalıyız. Kırım'ı geri almak için geliştirilen strateji dâhilinde uluslararası hukuku kullanarak, mahkemeler aracılığı ile politik ve diplomatik yoldan gereken her şeyi yapacağım. Alternatif başka bir yol yok.” diye konuştu.

Ukrayna'da Şubat 2014'te Batı ile bütünleşme yanlısı gruplar ve Rusya yanlıları arasındaki iktidar mücadelesi sürecinde Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç iktidarı bırakmak zorunda kalmıştı. Ardından ülkenin doğusunda ve Kırım'da Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketler başlamıştı. Kırım'daki Rusya askerî üslerinde görevli birlikler şubat ayının sonunda yarımadanın kontrolünü ele geçirmiş, 16 Mart 2014'te yapılan referandumla Kırım'ın Rusya'ya bağlandığı ilan edilmişti. Rusya yönetimi de 21 Mart'ta Kırım'ı Rusya'ya bağlayan anlaşmayı imzalayarak, ilhak sürecini tamamlamıştı. Uluslararası toplum, Kırım'ı Ukrayna toprağı olarak kabul ediyor.

AA

HABERE YORUM KAT