1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üç Ülke Kahire'de Suriye'yi Konuştu
Üç Ülke Kahirede Suriyeyi Konuştu

Üç Ülke Kahire'de Suriye'yi Konuştu

İran, Türkiye ve Mısır dış işleri bakanları Kahire'de bir araya gelip Suriye'yi değerlendirdi.

18 Eylül 2012 Salı 11:42A+A-

Türkiye, İran ve Mısır dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıda, Suriye'de şiddetin ve katliamların acil olarak durdurulması için çözüm yolları görüşüldü.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve Mısır Dışişleri Bakanı Muhammet Kamil Amr, Mısır Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen ve yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.

Davutoğlu, yaptığı açıklamada, Suriye krizi konusunda Türkiye, Mısır ve İran'ın bir araya gelmesinin önemli olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ; ''Toplantının, Kahire'de yapılmış olması semboliktir. Çünkü burada halkın istekleri doğrultusunda bir değişim oldu ve halkın oylarıyla işbaşına gelen bir yönetim var. Umarım, Suriye halkının da başına kendi seçtiği bir yönetim gelir'' diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu toplantıda, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'den de Suriye ile ilgili bilgi aldıklarını belirtti.

"Sorunun bölgemiz içinde çözülmesi önemli"

Davutoğlu ayrıca, ''İran ilk defa bu toplantıya katılıyor. İran'ın dışişleri bakanı düzeyinde toplantıya katılması, bizim için kayda değerdir. Sorunun çözülmesi için de bölge ülkelerinin katılımı yine bizce önemlidir. Bölgenin önemli 3 ülkesi, bu toplantıda ilk defa bir araya geliyor. Sorunun çözülmesi için bölge inisiyatifini önemli ve değerli buluyoruz. Sorunun bölgemiz içinde çözülmesi için bölge ülkelerinin geliştirdiği inisiyatif bizim açımızdan çok önemlidir. Umarız bu toplantılarda hayırlı bir netice alabiliriz.'' dedi.

İran Yine Müzakere Yine Zaman İstedi

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ise, Suriye krizi konusunda acil çözüm beklemenin gerçek dışı olduğunu savunarak, ''Çözüm için daha fazla müzakere ve toplantıya ihtiyacımız var'' dedi.

Salihi, bir gazetecinin sorusu üzerine, Suriye hükümetine, ''halkın isteklerini dikkate al'' tavsiyesinde bulunduğunu, bunun üzerine medyanın ''İran taraf mı değiştiriyor'' şeklinde makaleler yazarak kendilerini taraf değiştirmekle suçladığını iddia etti.

Salihi, Suriye'deki krizin bu ülke içerisinde Suriyeliler tarafından çözülmesi gerektiğini ve dış müdahalelere karşı olduklarını ifade ederek, ''Suriye'deki kriz diyalog yoluyla ve barışçıl bir şekilde çözülmelidir'' dedi.

''Suudi Arabistan mazeret göstererek toplantıyla katılmadı''

Trt'de yer alan habere göre Mısır Dışişleri Bakanı Muhammet Kamil Amr da toplantıda, ilkeleri konuştuklarını, Suriye'de şiddetin ve katliamların acil olarak durdurulması için çözüm yollarını görüştüklerini söyledi.

Amr, ''Suudi Arabistan'ın mazeret göstererek toplantıya katılmadığını'' belirterek, toplantının ana hedefinin çözüm olduğunu vurguladı.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum