1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Tutuklu Gazetecilerle" İlgili Polemik Sürüyor
Tutuklu Gazetecilerle İlgili Polemik Sürüyor

"Tutuklu Gazetecilerle" İlgili Polemik Sürüyor

Başbakan Erdoğan, gazeteci oldukları söylenen tutuklulardan sadece 6'sının basın kartı olduğunu belirtti.

07 Mart 2012 Çarşamba 09:57A+A-

 

Bir sendikanın Türkiye'deki tutuklu gazeteciler ile ilgili hazırladığı listeye değinen Başbakan, listedeki isimleri tek tek araştırdıklarını söyledi.

Partisinin il başkanları toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

"Bir sendika tutuklu gazetecilerle ilgili 105 kişilik bir liste hazırlamış. Biz bu isimleri tek tek araştırdık. Bu gazeteci olduğu iddia edilen 105 kişilik listenin, 25'i hükümlü, 70 kişi tutuklu ve yargılanması devam ediyor. Bu listedeki 6 kişinin cezaevlerinde kaydı yok. Yani hayali isimler. Yine listedeki 4 kişi de tahliye edilmiş. 105 kişilik listede sadece 6 tanesinin sarı basın kartı var. Burda kimler var muhasebeciler var. Mühendisler, ofis elemanları, gazete dağıtıcıları, bu listede gazeteci gibi gösteriliyor.

Başbakan'ın açıklamalarına göre 69 kişi PKK ve KCK ile, 7 kişi DHKP-C ile, 11 kişi Devrimci Karargah evleriyle ilişkilendiriliyor. Darbeye teşebbüs iddiasıyla yargılanan 2 gazeteci de yok. Onların isimleri listeye alınmamış.

Başbakan Erdoğan bu isimlerin haklarındaki iddialara ve verilen hükümlere değindi. Tutuklu gazeteciler şu iddialarla yargılanıyor:

- PKK üyelerine bilerek ve isteyerek yardım etmek

-Ruhsatsız ateşli silah almak, taşımak, bulundurmak

-Bir kişinin kaçırılıp örgüt eylemi evine götürülmesine eylemine katılmak

-Eylemde tabanca ve sahte polis kimliği kullanmak

-Örgüt adına para toplamak

-Polis aracına silahlı saldırıda bulunmak, terör örgütüne üye toplamak

Başbakan Erdoğan, "Bu iddialara rağmen CHP Genel Başkanı bu isimler üzerinden kendi ülkesini karalayan bir genel başkandır" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum