1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Türkiye'nin NATO'dan Asker Talebi Yok"
"Türkiye'nin NATO'dan Asker Talebi Yok"

"Türkiye'nin NATO'dan Asker Talebi Yok"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin NATO'dan asker talebi olmadığın açıkladı. Rusya'nın 'görüşme' çağrısına da değin Bilgiç, "Rusya'dan henüz askeri heyet gelmedi" dedi.

09 Ekim 2015 Cuma 16:42A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç Rusya'nın hava sahası ihlaline ilişkin açıklamasında, "Türkiye'nin NATO'dan asker talebi yok. NATO'nun açıklaması memnuniyet verici" dedi. Rusya'nın 'görüşme' çağrısına da değinilen açıklamada, "Rusya'dan henüz askeri heyet gelmedi" ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Rusya'nın Türkiye hava sahası ihlallerinin önlenmesiyle ilgili görüşmelerde Rusya ile çalışma grubunun tesis edilmesinin gündeme gelmediğini belirtti.

"Sonuçlardan Rusya sorumlu"

Sözcü Bilgiç, konuya ilişkin bir soruya verdiği cevapta, Rusya'nın 3 ve 4 Ekim'de Türkiye hava sahasına yönelik ihlallerinin Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği nezdinde kuvvetle protesto edildiğini, ihlallerin istenerek tekrarı durumunda doğacak sonuçlardan Rusya'nın sorumlu olacağının belirtildiğini açıkladı.

Söz konusu hususların dün Dışişleri Bakanlığına davet edilen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a, 5 Ekim'de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında yapılan güvenlik toplantısının ardından yayımlanan bildiri ışığında tekrarlandığını ifade eden Bilgiç, ayrıca Türkiye askeri makamlarının, ihlallerin nedenlerine dair izahatlarını ve benzer olayların tekrarını önlemek için ne gibi tedbirler aldıklarına ilişkin bilgileri dinlemek üzere Rus askeri makamlarına Ankara'da görüşebileceklerini dile getirdiklerini aktardı.

Büyükelçi Karlov'a, Türkiye hava sahasına yönelik ihlallerin tekrar etmemesinin esas olduğunun önemle vurgulandığına dikkati çeken Bilgiç, "Rusya Federasyonu makamlarıyla Ankara'da Bakanlığımızca yapılan görüşmeler ve askeri makamlarımız arasındaki görüşmeler bağlamında herhangi bir çalışma grubu tesisi gündeme gelmemiştir" ifadesini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT