1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BAE

  4. Türkiye'den BMGK’ya BAE Çağrısı
Türkiye'den BMGK’ya BAE Çağrısı

Türkiye'den BMGK’ya BAE Çağrısı

Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika'ya kadar ''bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği'' gerekçesiyle BAE hakkında işlem yapması çağrısında bulundu.

03 Temmuz 2020 Cuma 02:28A+A-

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e gönderdiği mektupta, BAE'nin bölgedeki demokratik hareketleri bastırmaya ve bölgeye hükmetmeye yönelik ''yıkıcı'' politikalarına dikkati çekti.

BAE'nin Yemen'de çok sayıda kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olduğunu, ''milyonlarca kişiyi aç bırakmayı savaş aracı olarak kullandığını'' ifade eden Sinirlioğlu, BAE'nin Yemen'deki eylemlerinin savaş suçu teşkil ettiğini bildirdi.

Yeni Akit’in naklettiğine göre, BAE'nin Yemen'e paralı asker göndermesi, çocuk savaşçı kullanması ve terör gruplarını finanse etmesinin BM ve diğer uluslararası örgütler tarafından da belgelendiğini kaydeden Feridun Sinirlioğlu, BAE'nin Libya'da da BM tarafından tanınan hükümeti devirme girişiminde bulunduğunu, sivilleri ve sivil altyapıları bombalayarak savaş suçu işlediğini, silah ambargosunu sistematik olarak ihlal ettiğini ve Libya'ya, Suriye, Sudan ve Çad'dan paralı askerler gönderdiğini ifade etti.

Sinirlioğlu, BAE'nin Sudanlıları Libya'ya savaşmaya göndermeye zorlayarak, ''uluslararası insan kaçaklığı'' yaptığına dikkati çekti.

BAE'nin Katar'a 2017'de uyguladığı yasa dışı ablukayı, Somali'de siyasi istikrarsızlığı körüklemesini ve Suriye'de Esed rejimine destek vermesini hatırlatan Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyi'ne Ortadoğu'dan Kuzey Afrika'ya kadar ''bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit ettiği'' gerekçesiyle Birleşik Arap Emirlikleri'ne uluslararası hukuk ve uluslararası insani hukuka uyma sorumluluğunu hatırlatması çağrısı yaptı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT