1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Türkiye’den ABD’nin S-400 Teklifine Ret
Türkiye’den ABD’nin S-400 Teklifine Ret

Türkiye’den ABD’nin S-400 Teklifine Ret

Ömer Çelik ABD'nin Türkiye'den S-400'leri satın almak için teklif yapmasına cevap vererek, "Bir ülke bir başka ülkeden silah ya da silah sistemi aldığı zaman bunu kullanmak için alıyor. Patriot istedik vermediler ve S-400'lerde karar kılındı" dedi.

01 Temmuz 2020 Çarşamba 01:34A+A-

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) sonrası gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

"SİLAH SATIN ALINDIĞINDA KULLANILMAK İÇİN ALINIR"

ABD'nin, Türkiye'nin Rusya'dan temin ettiği S-400 hava savunma sistemlerini satın alma talebine  değinen Çelik, "Bir ülke bir başka ülkeden silah ya da silah sistemi aldığı zaman bunu kullanmak için alıyor. Türkiye Cumhuriyeti patriot almak istedi vermediler ve S-400'de karar kılındı. Bir silah sistemi bir ülkeye satıldığı zaman son kullanıcı olarak satılır. Türkiye Cumhuriyeti açısından bakarsak Türkiye Cumhuriyeti köklü devlettir. Tüm ülkelerle ilişkilerde adımları atarken hesap ederek atar. CAATSA yaptırımları yaklaşımı Türkiye Cumhuriyeti açısından doğru bir tavır olarak gündeme gelmez. Patriotlar konusunda irademizin müttefikimizin ABD tarafından değerlendirilmesini bekleriz" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Söz konusu tartışma, Cumhuriyetçi Senatör John Thune'un önerisiyle patlak verdi. Thune, ABD'yle Türkiye arasındaki S-400 krizinin aşılması için hava savunma sistemlerini Washington'ın almasını önerdi; Amerikan Ulusal Savunma Yetki Yasası'nda değişiklik teklifinde bulunarak, Türkiye'deki S-400'lerin Amerikan ordusunun füze satın alma bütçesinden alınmasını gündeme getirdi.

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT