1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye Tonlarca Uyuşturucu Ele Geçirdi
Türkiye Tonlarca Uyuşturucu Ele Geçirdi

Türkiye Tonlarca Uyuşturucu Ele Geçirdi

Türkiye'nin uluslararası sularda Bolivya bandıralı gemiye yönelik uyuşturucu operasyonunda, ilk etapta 13 ton toz esrar ele geçirildiği, gemideki incelemelerin devam ettiği bildirildi.

06 Ocak 2016 Çarşamba 10:27A+A-

Türkiyeli güvenlik güçleri, Libya Tobruk Limanı'nın kuzeydoğusunda uluslararası sularda, uyuşturucu madde taşıdığı belirlenen Bolivya bandıralı gemiye yönelik hava destekli operasyon gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı, uluslararası sularda Bolivya bandıralı bir gemide uyuşturucu kaçakçılığı yapılacağı bilgisini almasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı ile temasa geçti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, bir uçak ve gemi ile 3 Ocak'ta söz konusu geminin yerini tespit ederek takibine başladı.

Uyuşturucu ve Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığına Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin ilgili maddesi kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ve Bolivya Hükûmeti’nin işbirliğiyle Dışişleri Bakanlığı’na yetkilendirme talebi yapıldıktan sonra, Türkiyeli güvenlik güçlerinin gemiye operasyon düzenlemesine izin verildi.

Gerekli İzinler Alındı Operasyon Başladı

Gerekli iznin alınmasının ardından harekete geçen Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, dün Libya Tobruk Limanı kuzeydoğusunda uluslararası sularda Bolivya bandıralı gemiye yönelik operasyon başlattı.

Operasyonda, ilk etapta 13 ton toz esrar ele geçirildiği, gemideki incelemelerin ise devam ettiği bildirildi.

Yetkililer, Bolivya bandıralı geminin, yasal işlemlerin tamamlanabilmesi için Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Türkiye karasularındaki en yakın noktaya intikal ettirileceğini belirtti.

Türkiye'nin Uluslararası Sulardaki İlk Operasyonu

Bu arada, İçişleri Bakanlığı yetkilileri, söz konusu operasyonun, uluslararası sularda Türkiye tarafından gerçekleştirilen ilk operasyon olduğunu bildirdi.

Operasyonda ele geçirilen uyuşturucu miktarına da dikkat çeken yetkililer, gemide ilk etapta ele geçirilen 13 ton esrar maddesinin de şimdiye kadar tek seferde elde edilen en büyük miktar olduğunu kaydetti.

Gözaltına Alınan 10 Kişi Türkiye'ye Getiriliyor

Bu arada, operasyonda 10 yabancı uyruklu “şüpheli”nin gözaltına alındığı, şüphelilerin operasyon düzenlenen Bolivya bandıralı gemiyle Türkiye'ye getirilmekte olduğu bildirildi.

AA

HABERE YORUM KAT