1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Türkiye Suriye Konusunda Tebrik Edilmeli"
"Türkiye Suriye Konusunda Tebrik Edilmeli"

"Türkiye Suriye Konusunda Tebrik Edilmeli"

Uluslararası Çalışma Örgütü Genel Direktörü Ryder, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda büyük bir yük üstlendiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin, soruna karşı gösterdiği reaksiyondan dolayı tebrik edilmesi gerekir" dedi.

26 Ocak 2015 Pazartesi 12:29A+A-

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Genel Direktörü Guy Ryder, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacılar konusunda büyük bir yük üstlendiğini vurgulayarak, "Türkiye'nin, soruna karşı gösterdiği reaksiyondan dolayı tebrik edilmesi gerekir" dedi.

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının ardından Ryder, AA muhabirinin soruları yanıtladı. 

Ryder, "Türkiye'nin güneyinde bulunan Suriye ve komşu ülkelerdeki çatışmalar ve bu nedenle kabul ettiği 1,7 milyon sığınmacının yaratacağı etki kaçınılmaz ve bu da Türkiye için üstesinden gelinmesi gereken bir başka sorun" değerlendirmesinde bulundu.

Suriye krizi ve yaşanan çatışmaların Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerinde kesin bir engel olmadığını ifade eden Ryder, "Türkiye, büyük bir yük üstlenmiş durumda. Türkiye'nin, soruna karşı gösterdiği reaksiyondan dolayı tebrik edilmesi gerekir" dedi.

Ryder, "Türkiye, komşuları nedeniyle zorluklarla yüzleşiyor. Buna rağmen Türkiye çok kötü bir duruma düşmedi" şeklinde konuştu.

Suriye'deki insanlık dramı ile başlayan krizin, işgücü piyasası sorununa dönüştüğünün altını çizen Ryder, "İnsanların çaresiz bir şekilde çok düşük ücretlerle çalışmaya razı olması, Türkiye işgücü piyasası üzerinde kaçınılmaz sorunlar oluşturdu" dedi.

Suriye krizinin oluşturduğu ucuz işgücü piyasası sorununa çözüm bulmanın kolay olmadığını ifade eden Ryder, "Sorunun boyutları dürüst olmak gerekirse çok dramatik. Türkiye'ye sorunun üstesinden gelmesi için her türlü yardımda bulunmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT