1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye Mısır'daki İdam Kararlarına Sessiz Kalmadı
Türkiye Mısır'daki İdam Kararlarına Sessiz Kalmadı

Türkiye Mısır'daki İdam Kararlarına Sessiz Kalmadı

Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesi tüm yurtta protesto edildi.

09 Nisan 2014 Çarşamba 15:36A+A-

AK Parti İzmir İl Teşkilatı, Mısır'da, mahkemenin Müslüman Kardeşler üyesi 528 kişi hakkında verdiği idam cezası kararına Konak Meydanı'nda tepki gösterdi.

Konak Meydanı'nda toplanan AK Parti İzmir İl gençlik ve kadın kolları başkanlığına üye partililer, ellerinde "İnsanlık ölüyor, dünya susuyor", " Mısır hiç değişmedi, zindanları Yusuf dolu" ve idam kararlarına tepki gösteren çeşitli dövizler taşıdılar.

Rabia işareti yapan partililer, tekbir getirdi, "Zulme sessiz kalmayacağız" sloganı attı. Temsili olarak idamsehpası kuruldu, bazı partililer kefen giydi.

Kütahya

Kütahya'da Zafer Meydanı'nda toplanan grup adına açıklama yapan AK Parti Kütahya Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Özbey, darbelerin hakim olduğu bir düzeni reddettiklerini ve idam kararlarını tanımadıklarını söyledi. Giydikleri beyaz gömleklerle temsili idam sehpalarının üzerine çıkıp, ipleri boyunlarına geçiren grup üyeleri, daha sonra idamların durdurulması için vatandaşlardan imza toplandı.

Aydın

Aydın'da AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı'nın organizesinde Atatürk Kent Meydanı'nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ortak basın açıklamasıyla idam kararına tepki gösterdi.

"Rabia" işaretinin yanı sıra, "2 celsede 528 idam, Sisi'nin zulmü, dünyanın utancı", "İnsanlık daha fazla ölmesin" ve "Zalimi sevemem, zulmü alkışlayamam" yazılı pankartlar taşıyan vatandaşlar, Tekbirler getirerek gelişmeleri protesto etti.

AK Parti İl Gençlik Kolları'nın yanı sıra, Memur Sen'e bağlı tüm sivil toplum kuruluşları, İHH İnsani Yardım Vakfı,  İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı, Anadolu Gençlik Derneği, Aymelek Derneği ve Medeniyet Gençliği Derneği'nin aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşunun destek verdiği organizasyonda, Mısır Müftüsü'ne gönderilmek üzere idam kararının iptali istemiyle imza kampanyası da başlatıldı. 

Denizli
Delikliçınar Meydanı'nda AK Parti Denizli İl Gençlik Kolları öncülüğünde Memur-Sen, Medeniyet ve İnsani Yardım Derneği (MEDENİYAD) ile çeşitli sivil toplum kuruluşları üyeleri, "Müslüman uyuma kardeşine sahip çık", "Mısır'a uzanan eller kırılsın", "Katil Sisi, seninleyiz Mursi" sloganları atıp tekbir getirdi.

Meydanda sembolik olarak darağacı kurulurken, bazı kişiler kefenle eyleme katıldı. Aralarında kadınların da olduğu gruptakiler, idam kararını protesto ettil. Meydanda vatandaşlara 529 karanfil dağıtıldı.

Uşak

Uşak Kent meydanında öğle saatlerinde bir araya gelen AK Parti Uşak Gençlik Kolları ve destek veren bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri ellerinde döviz ve pankartlar taşıyıp, slogan atarak 528 kişi için verilen idam kararına tepki gösterdi.

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Kuzubaşı, grup adına yaptığı açıklamada, Mısır'da 3 Temmuz'da başlayan süreci büyük bir kaygıyla izlediklerini söyledi. Darbe sonrasında yaşanan çatışmalarda binlerce masum insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatan Kuzubaşı, "Tüm dünya Mısır'da yaşanan olayları sadece izliyor" dedi.

Kayseri

AK Parti Kayseri Gençlik Kolları Başkanı Hüseyin Okandan, Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı açıklamada, "Bizler her zaman halkın egemenliğine ve demokrasiye inanan, her coğrafyaya el uzatan bir liderin AK gençleri olarak zulme hiçbir zaman sessiz kalmadık, kalmayacağız. Filistin'deki ambargoya, Suriye'deki katliama karşı tepkimizi ortaya nasıl koyduysak bugün de Mısır için sesimizi çıkaracağız" diye konuştu.

Açıklamanın ardından idam kararlarına tepki göstermek amacıyla imza kampanyası başlatıldı. Kent meydanından geçen vatandaşlar da kampanyaya destek verdi.

Nevşehir

Nevşehir'de de AK Parti Gençlik Kolları öncülüğünde Atatürk Bulvarı Gülbahçe girişinde yapılan eyleme Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver’de destek verdi. Eylemin yapıldığı alanda temsili  idam sehpası hazırlandı. Ünver, Mısır'da darbe karşıtları hakkında verilen idam kararının tarihe kara bir leke olarak geçeceğini söyledi.

Niğde

Niğde'de ise AK Parti Gençlik Kolları ve bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri Cumhuriyet Meydanı'nda Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesini protesto etti.

AK Parti Niğde Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Emrah Turhan, "Darbe hükümetinin hukuksuz yargısı tarafından tamamen siyasi mülahazalarla verilmiş olan idam kararları Mısır’daki antidemokratik sürecin yeni bir yansıması olarak karşımızda durmaktadır. Bizler uluslararası kamuoyunu, bu hukuksuz idamkararlarını durdurmaya davet ediyoruz" dedi.

Antalya

AK Parti Antalya Gençlik Kolları üyeleri hazırladıkları temsili üç darağacıyla Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) öğrencileri ise kefen giyerek, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto etti.

Antalya'da trafiğe kapalı Kazım Özalp Caddesi'nde basın açıklaması yapan AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Hasan Bozdemir, Mısır'ın seçimle iş başına gelen tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz 2013'te darbeyle görevden uzaklaştırıldığını hatırlattı. Sonrasında yaşanan çatışmalarda binlerce insanın hayatını kaybettiğini belirten Bozdemir, "Tüm dünyanın izlemekle yetindiği, adına 'Darbe' dahi diyemediği bu süreç, dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır" dedi.

Isparta

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) bir grup öğrenci, üniversitenin doğu yerleşkesinde toplandı. Pankartlar taşıyan ve sloganlar atan üniversiteli gençlerden bazılarının kefen giydikleri görüldü.

Grup basın açıklamasını okuyan üniversite öğrencisi Yaşar Cesaret, "Uluslararası kamuoyunu, bu hukuksuz idam kararlarını durdurmaya davet ediyoruz" dedi.

Sakarya

AK Parti Sakarya Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Metin Dindar, Adapazarı Kültür Merkezi'nin (AKM) karşısına darağacı bırakan grup adına yaptığı konuşmada, Mısır konusunda darbe sürecinden beri Türkiye'nin tavrının net olduğunu söyledi.

Yaşadıkları vahşete rağmen inandıkları yolda ilerleyen Mısırlıların yanında olacaklarını İfade eden Dindar, Gezi Parkı olaylarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "diktatör" olarak lanse eden Avrupa medyasının Mısır'daki idam kararlarına kayıtsız kaldığına dikkati çekti.

Bolu

AK Parti Bolu Gençlik Kolları'nca organize edilen eyleme katılan grup, Bankalar Caddesi'nde toplandı. Kefen giyerek, boyunlarına ip geçiren 3 protestocu, haklarında idam kararı verilen Mısırlıları temsil etti.

Grup adına konuşan Burak Saygılı, 528 Mısırlı'ya idam kararı veren darbe yönetimini destekleyen Batılı ülkeler ve Arap rejimleri için utanılacak durumda olduğunu belirterek, cuntanın atadığı yargıçların insan aklı ve vicdanıyla dalga geçtiğini söyledi.

Konuşmanın ardından grup, döviz ve pankartlarla, slogan atarak Hükümet Meydanı'na kadar yürüdü.

Zonguldak

AK Parti Zonguldak Gençlik Kolları Başkanı Abdullah Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Mısır'ın darbeyle başa gelen illegal yönetim tarafından yönetilmeye çalışıldığını belirtti. 

Darbeyle Mısır halkına yapılan zulmün giderek arttığına dikkati çeken Akbaş, şunları kaydetti:

"Hata, hatayla kapatılmak istenmekte. Bu durum kardeş Mısır halkı üzerinde kapanmayacak derin yaralar açmaktadır. Maalesef 528 Müslüman Kardeş üyesi daha ikinci duruşmalarında uluslararası hukuk normlarına aykırı olarak ve savunma hakları ihlal edilerek, tamamen keyfi ve hukuka aykırı idam cezasına mahkum edilmişlerdir. Hukukun üstünlüğü tartışılmaz ulusal hukuk normudur ancak hukuku kendilerine göre şekillendirenler şu hususu unutmamalıdır ki gün gelecek onlar da şekillendikleri o hukuka muhtaç kalacaklardır."

Çorum

Çorum Hürriyet Meydanı'nda toplanan AK Parti Çorum İl Gençlik Kolları üyeleri, sembolik olarak kurulan iki darağacının etrafında Rabia işareti yaparak, "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık", "Katil Sisi, yaşasın Mursi" sloganlarıyla Mısır'daki darbe karşıtı 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararını protesto etti.

Giresun

AK Parti Giresun İl Gençlik Kolları'nın öncülüğünde Mısır'da 528 kişi için verilen idam cezası kararı protesto edildi.

Gençlik Kolları Medya Tanıtım Başkanı Muhammet Sarıyıldız, Atatürk Meydanı'ndaki protestoda yaptığı basın açıklamasında, şunları kaydetti:

"Halkın oyuyla iş başına gelen Mısır'ın meşru Cumhurbaşkanı Mursi'ye karşı yapılan, İsrail güdümlü darbeyle işlerini bir çırpıda halledeceklerini zannedenler Mısır halkının iradesine sahip çıkmak adına darbecilere karşı onurlu bir direnişi karşısındaki korku ve kaygılarını yeni hukuk skandallarına imza atarak gayrimeşruluğunu bir kez daha ispat etmiştir."

Eskişehir

Eskişehir AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Hakan Çizmelioğlu, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Mısır'da 528 kişi hakkında idam cezası verildiğini, bu cezanın hakkaniyetten uzak olduğunu söyledi.

Hiçbir suçun karşılığının insanların canıyla ödenmemesi gerektiğini vurgulayan Çizmelioğlu, şöyle konuştu:

"İdam bir ceza değil, geri dönüşü olmayan bir felakettir. Hiçbir yargılama, savunması elinden alınmış insanlara karşı böyle insafsızca karar veremez. 20 dakika süren duruşmada, '528  idam kararı' demek, her dakika için 26 idam demektir. Bu bile yönetimin nasıl vahşetlere sebebiyet verdiğinin göstergesidir. Mısır'da bu olaylar yaşanırken diğer devletler bu olaya sessiz kalarak adeta üç maymunu oynamaya devam ediyor. 'Görmedim, duymadım, bilmiyorum' diyorlar. Mahkeme salonlarında bembeyaz kefenleriyle darbe mahkemelerine başkaldıran, şehadeti esarete tercih ederek asla zillete boyun eğmeyeceklerini haykıranları selamlıyoruz. "

Bursa

AK Parti Osmangazi İlçe Gençlik Kolları, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesini protesto amacıyla imza kampanyası başlattı.

Gençlik Kolları üyeleri, Orhangazi Parkı'nda açtıkları stantta vatandaşlardan Mısır'da 528 kişi hakkında verilen idam kararını protesto için imza topladı. Kampanyaya katılanlara, "Rabia" işareti bulunan fularlar dağıtıldı.

Edirne

Edirne'de, Rabia Platformu üyesi grup, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişiye idam cezası verilmesini protesto etti.

PTT Başmüdürlüğü önünde toplanan grup, temsili darağacı kurdu. Edirne Rabia Platformu Basın Sözcüsü Cihat Veysel Aki, gruptakiler adına yaptığı açıklamada, Mısır'da usulsüz bir mahkemenin 528 kişiyi ölüme mahkum ettiğini söyledi. Aki, şiddet döngüsünü durdurmak ve hayatları kurtarmak için imza kampanyası başlattıklarını, toplanan imzaları Mısır'ın dini liderine göndereceklerini belirtti.

Adana

AK Parti Adana İl Başkanlığı önünde toplanan üyeler, sembolik kurulan idam sehpasında, kefen giymiş birinin boynuna ilmek geçirerek, kararı protesto etti.

İl Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Ay, Mısır'ın seçimle iş başına gelen tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, darbeyle görevden uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Sonrasında çıkan olaylarda binlerce kişinin hayatını kaybettiğini belirten Ay, "Dünyanın izlemekle yetindiği, adına 'darbe' diyemediği bu süreç, dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Darbe hükümetinin hukuksuz yargısı tarafından siyasi mülahazalarla verilmiş idam kararları, Mısır'daki antidemokratik sürecin yeni bir yansıması olarak karşımızdadır. Uluslararası kamuoyunu, bu hukuksuz idam kararlarını durdurmaya davet ediyoruz" dedi.

Mersin

AK Parti Mersin İl Gençlik Kolları üyesi grup da öğle namazı sonrası Ulu Cami önünde toplanarak, karara tepki gösterdi ve imza kampanyası başlattı.

İl Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Çoban, kararın siyasi olduğunu vurgulayarak, demokrasi ve millet iradesini yok sayanların asla başarıya ulaşamayacağını söyledi.

Topladıkları imzaları Mısır'a göndereceklerini ifade eden Çoban, haklarında idam kararı verilenleri temsilen 528 karanfil dağıttı.

Osmaniye

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan AK Parti Gençlik Kolları üyesi grup, sembolik idam sehpası kurarak karara tepki gösterdi.

Gençlik Kolları İl Başkanı İsmail Kaya, "21. yüzyılda dünyanın utanç vesikası olan Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Filistin ve Arakan olmak üzere yeryüzündeki tüm vahşetlerin son bulması için de uluslararası kamuoyunu göreve davet ediyoruz" dedi.

AK Parti Gençlik Kolları idam kararını Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Kilis ve Adıyaman'da da protesto etti.

CHP'li Gök komisyonu toplantıya çağırdı

Öte yandan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Mısır'daki idam kararını görüşmek üzere komisyonu toplantıya çağırdı. Gök, komisyon başkanlığına verdiği dilekçede, Mısır'daki idam kararının, yargılama süresi ve yargılama biçimiyle adil olmadığını belirtti.

İdam kararın uygulanmasının, toplumdaki kutuplaşmayı, kin ve intikam duygusunu sürekli arttıracağını ifade eden Gök, karara karşı çıkmanın bir insanlık görevi olduğunu vurguladı.

Gök, dilekçesinde şu görüşlere yer verdi:

"Konunun hassasiyeti Türkiye kamuoyunu bu idamlara karşı tepki göstermeyi ve uluslararası kuruluşlarla paylaşmayı ivedi bir insanlık görevi olarak önümüze koymuş bulunmaktadır. TBMM İnsan Haklarını İnceme Komisyonu olarak bu konunun gündemli olarak görüşülmesi ve kamuoyu ile paylaşılmasının önemli ve olumlu katkıları olacağı açıktır. Mısır'daki idamlara karşı duruşumuzun yüksek sesle duyurulması ve bu konuda çok yönlü çaba sarf edilmesi gerekmektedir."
 
 

AA

HABERE YORUM KAT

3 Yorum