1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türkiye-İsrail Ticareti Kriz Dinlemiyor!
Türkiye-İsrail Ticareti Kriz Dinlemiyor!

Türkiye-İsrail Ticareti Kriz Dinlemiyor!

Türkiye ile İsrail arasında yaşanan krize rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin düşmediği ve yükseldiği iddia ediliyor.

31 Ocak 2012 Salı 15:02A+A-

 

Türkiye ve İsrail arasındaki ekonomik ilişkiler siyasi kriz tanımıyor. Siyasi gerginliğe rağmen İsrail'in Türkiye'ye ihracatı 2011 yılında yüzde 42 artarak 1,85 milyar dolara tırmandı. Aynı şekilde Türkiye'den ithalatı da yüzde 20 artış göstererek 2,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Cihan'ın Port2Port adlı internet sitesine dayandırdığı haberine göre geçtiğimiz Aralık ayında İsrail'in Türkiye'ye ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 51 arttı.

Türkiye'nin ticaret fazlasına sahip olduğu az sayıdaki ülkeden biri olan İsrail ile toplam ticaret hacminin de 4 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. İsrail'in benzer şekilde Mısır ve Ürdün'e olan ihracatında da yüzde 26'lık bir artış sağladığı ifade ediliyor.

İhracat Enstitüsü'nün geçtiğimiz hafta yayınladığı belirtilen istatistiklere göre İsrail'in son 5 yılda ihracatını en fazla geliştirdiği ülkeler sırasıyla Çin, Hindistan, İngiltere ve Türkiye. Bu dönemde İsrail'in Türkiye'ye ihracatı yüzde 58 oranında arttı.

2008 yılında başlayan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısından sonra hızla bozulmaya başlayan Türkiye-İsrail ilişkileri 2010 yılındaki Mavi Marmara baskınıyla zirve yapmış, iki ülke diplomatik ilişkileri tarihindeki en büyük krizi yaşamıştı. 

Krizle birlikte her yıl Türkiye'ye giden yaklaşık 500 bin İsraillinin de büyük bir kısmı başka ülkeleri tercih etmeye başlamıştı.

 

HABERE YORUM KAT