1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Türkiye-İsrail Arasında Varılan Anlaşmanın Mahiyeti
Türkiye-İsrail Arasında Varılan Anlaşmanın Mahiyeti

Türkiye-İsrail Arasında Varılan Anlaşmanın Mahiyeti

Türkiye ile İsrail arasında ‘ilişkilerin normalleşmesi’ görüşmesinden uzlaşı çıktı.

09 Nisan 2016 Cumartesi 12:20A+A-

Türkiye ile İsrail arasında önceki gün Londra’da gerçekleştirilen "normalleşme" görüşmesinden büyük oranda uzlaşı çıktı. Taraflar arasındaki değerlendirmelerde, Gazze ablukasının önce Türk gemileri için kaldırılması konusunda prensipte anlaşmaya varıldı. İki ülke arasındaki normalleşme anlaşmasının, pürüzlerin giderilmesinin ardından Nisan ayı içinde tekrar bir araya gelerek imzalanması bekleniyor. İsrail tarafının Türk bayraklı ticari gemilerin Gazze’ye doğrudan mal taşıyabilmesinin önünü kademeli olarak açacak bir plana "evet" dediği vurgulanıyor.

İŞTE ANLAŞMADA ÖNE ÇIKAN MADDELER:

-Gazze ablukası Türk gemilerine kalkacak.

-20 milyon dolar tazminat fon üzerinden ödenecek.

-Yaz gelmeden büyükelçiler atanacak.

TAZMİNAT 20 MİLYON DOLAR

Yapılan görüşmeler sonucunda İsrail tarafı, Mavi Marmara olayında yaşamını yitirenler ve aileleri için yaklaşık 20 milyon dolar tutarında tazminat vermeyi kabul etti. Bu tazminatın ailelere ulaştırılma yöntemi olarak ise, Dışişleri Bakanlığı bünyesinde bir “fon” oluşturulacak. İsrail tazminatın tamamını bu fona yatıracak. Anlaşma kapsamında Türkiye’deki mahkemelerde Mavi Marmara olayıyla ilgili olarak yargılanan İsrail askeri personellerine ilişkin suçlamaların düşürülmesi de gündeme geldi.

BÜYÜKELÇİLER ATANACAK

Anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte bir diğer önemli husus da, Mavi Marmara olayının ardından Türkiye tarafından seviyesi 3. Katip düzeyine düşürülen diplomatik ilişkilerin yine Büyükelçi seviyesine çekilmesi olacak. Bu doğrultuda tarafların karşılıklı büyükelçilerini yaz gelmeden göndermesi de bekleniyor.

AKŞAM

HABERE YORUM KAT

1 Yorum