1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. TSK İdlib Hava Sahasını Çembere Aldı
TSK İdlib Hava Sahasını Çembere Aldı

TSK İdlib Hava Sahasını Çembere Aldı

Türk Silahlı Kuvvetleri, Beşşar Esed rejiminin İdlib'e yeni saldırılarını engellemek için Korkut, HAWK-21, Atılgan ve HİSAR-O'nun bazı parçaları İdlib sahasına konuşlandırdı.

04 Haziran 2020 Perşembe 14:17A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib'de başlattığı Bahar Kalkanı Harekatı devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı bugüne kadar Bahar Kalkanı Harekâtının misyonunun sona erdiğine dair resmi bir açıklama yapmazken, TSK envanterindeki en kritik hava savunma sistemleri de İdlib sahasına konuşlandırılıyor.

Bu süre zarfında M4 ve M5 karayollarının kuzey bölgesindeki askeri varlığını güçlendirmeye devam eden Türkiye Ordusu, Esed rejiminin İdlib'e yönelik yeni bir saldırı ihtimaline karşı tetikte bekliyor.

Yeni Şafak'a değerlendirmelerde bulunan Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz, İdlib'e birden fazla hava savunma ve radar sistemlerinin konuşlandırılması ile ilgili, "Türk Silahlı Kuvvetleri harekat hiç başlamayacakmış gibi itidalle yaklaşıyor ama her an başlayacakmış gibi de hazırlıklar yapıyor" yorumunda bulundu. Rusya ile ateşkesin sağlanmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgeye çok yoğun askeri takviyeler gerçekleştirdiğinin altını çizen Oğuz, "Yaklaşık 1 hafta süren Bahar Kalkanı Harekatı sonrası İdlib'e yaklaşık 4 bin araç, 10 binin üzerinde personel gönderildi. Türkiye, ateşkes yapıldı diye hiçbir şekilde durmadı. Aynı hızla devam etti. 4 bin araç ve 10 bin personel çok büyük rakamlar" ifadelerini kullandı.

havk.jpgHAWK hava savunma sistemleri İdlib'e konuşlandırıldı

REJİM ORDUSU İÇİN CAYDIRICI OLACAK

Resmi açıklamalar ve açık istihbarat kaynaklarına göre, İdlib'e Atılgan, Korkut, HAWK-21 ve HİSAR-O'nun bazı parçalarının konuşlandırıldığını hatırlatan Oğuz şunları söyledi:

"İdlib'e mümkün olan kabiliyetlerimiz ölçüsünde hem erken ihbar ve hava savunma radarlarının hem de katmanlı şekilde hava savunma sistemlerinin konuşlandırıldığını biliyoruz. Bunlar rejime karşı önemli bir caydırıcılık unsuru olacaktır. TSK'nın bölgedeki askeri varlığı şubat ayındakinden çok daha ileri.

"HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ RADARLARLA DESTEKLENMELİ"

Tek başına hava savunma sistemlerinin yeterli olmadığını Libya'daki Hafter unsurlarında gördük. Hava savunma sistemleri katmanlı olması gerektiği gibi bir radar ağı ile de desteklenmeli. Hedef çok uzaktan başlayarak takip ve tespit edilmeli ki, vuruş alanına girdiği zaman vurabilecek süreniz olsun. HİSAR-O'nun KALKAN-II radarının İdlib'e gönderilmesi gelişmiş bir radarın orada olması anlamına gelir. Bu radar, hava savunma sistemlerinin etkin şekilde kullanmak için oldukça önemlidir.''

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT