1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FAS

  4. Trump, Fas ve İsrail’in anlaşmaya vardığını açıkladı
Trump, Fas ve İsrail’in anlaşmaya vardığını açıkladı

Trump, Fas ve İsrail’in anlaşmaya vardığını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, Fas ve Siyonist İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını duyurdu. Öte yandan Trump, Fas'ın Batı Sahra'daki hakimiyetlerini tanıdıklarını söyledi.

10 Aralık 2020 Perşembe 20:20A+A-

ABD Başkanı Donald Trump, Fas ve İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu anlaşmanın karşılığında Trump da Fas'ın Batı Sahra'daki hakimiyetini tanıdıklarını duyurdu.

ABD, Fas'ın Batı Sahra'daki hakimiyetini tanıyacak

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün, Batı Sahra üzerinde Fas'ın hakimiyetini tanıdığımız bir bildiri imzaladım. Fas'ın ciddi, güvenilir ve gerçekçi özerklik teklifi, kalıcı barış ve refah için tek ve kalıcı çözümdür." ifadesini kullandı.

Fas'ın 1777'de ABD'yi tanıdığını anımsatan Trump, bu nedenle de kendilerinin Batı Sahra üzerinde Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarını kaydetti.

Fas ve İsrail anlaştı

Trump, bugün başka bir "tarihi adım" attıklarını da belirterek, "İki muhteşem dostumuz İsrail ve Fas Krallığı, tam diplomatik ilişki kurulması için anlaşmaya vardı. Bu Orta Doğu'da barış için büyük bir atılım." değerlendirmesinde bulundu.

Böylece son dört ayda dördüncü Arap- İsrail anlaşması yapılmış oldu. Daha önce Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Sudan İsrail ile normalleşme anlaşması yapmıştı. (Yeni Akit, AA)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum