1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. TRT’nin dizileri ulumaya başladı!
TRT’nin dizileri ulumaya başladı!

TRT’nin dizileri ulumaya başladı!

TRT’nin yeni tarih uyarlaması yapımı olan “Alparslan: Büyük Selçuklu” dizisi ilginç sahneler barındırıyor!

20 Kasım 2021 Cumartesi 14:13A+A-

Abdurrahman Güner / HAKSÖZ HABER

TRT’nin tarih uyarlaması olan yapımları ciddi bir izleyici kitlesini sahip. Diriliş Ertuğrul ile başlayan bu furya, yapımların yurt dışına ihraç edilmesiyle elde edilen ekonomik gelirden sonra tabiri caizse “baş tacı” edildi.

Tabi ki burada herhangi bir şekilde tarihi gerçeklere uygun işlere imza atıldığını söylemek mümkün değil. Güncel siyasi gelişmeler ve popülist söylemlerden derinden etkilenen bu diziler bir bakıma kendi tarih anlatılarını oluşturuyorlar.

Daha önce bir kısmını incelemeye çalıştığımız TRT dizilerinin sağcı, devletçi ve milliyetçi bir tarih şablonunu izleyicilerine boca ettiğini ifade etmek gerekiyor. Bunun gerçekleştirilmesi için her şey araçsallaştırılıyor. Din ile ilişkisi olduğu düşünülen olay ve kişiler az evvel belirtilen ideolojik söylemin aygıtları olarak yeniden yorumlanıp izleyicinin önüne konuluyor.

Tarih uyarlaması yapımların tesirini hafife almak hatalı olacaktır. Özellikle lise çağındaki gençler burada oluşturulan “yerli ve milli” kültürel atmosferin içine girerek milliyetçiliğin kurguladığı bir hikayenin parçası oluyorlar!

fahriye-evcen-6409.jpg

Genele teşmil etmek tabi ki doğru olmayacaktır ancak yıllar evvel liseli gençlerle yapılan ara dönem kampında Batman’dan gelen gençlerin sorumlusu olan bir ağabey, gençlerden birisinin kendisine “Diriliş’i izledikten sonra kendisini bir Türk gibi hissettiğini” söylediğini anlatmıştı.

Mesele sadece bir Kürt’ün kendisini Türk olarak nitelendirmesi meselesi değil. Bu dizilerle oluşturulan kültürel atmosfer gayri İslami bir zeminden neşet etmektedir. Daha evvel dediğimiz gibi en başta din olmak üzere her şeyin milliyetçilik ve devlet için araçsallaştırıldığı bir vasattan hayır hasıl olacağını düşünmek en hafif ifadesiyle saflık olacaktır.

İşin özünde bu dizilerin yapımcıları da artık niyetlerini daha açıktan göstermeye başladılar. Diriliş’te İbn Arabi’nin çakması olan karakter üzerinden din ile devletin birlikteliği vurgusu yapılırken artık doğrudan ulumaya başlayan dizi karakterleriyle Türkçü ideoloji izleyicilere pompalanıyor.

TRT1'in yeni dizisi Alparslan Büyük Selçuklu'da Akça Hatun karakterini canlandıran Fahriye Evcen'in uluyarak kurtlara seslendiği(!) sahne sosyal medyada gündem oldu.

Komik ve saçma olması işe yaramadığı anlamına gelmez!  Uluyarak kurtlara seslenen Asena, TRT’nin tarih uyarlaması yapımlarının hangi zaviyeyle inşa edildiğini ve nasıl bir etki bırakacağını hepimize göstermiyor mu?

HABERE YORUM KAT

11 Yorum