1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. "Tobruk Yönetiminin Kararı Tüm Libya'yı Bağlamıyor"
"Tobruk Yönetiminin Kararı Tüm Libya'yı Bağlamıyor"

"Tobruk Yönetiminin Kararı Tüm Libya'yı Bağlamıyor"

Trablus hükümeti, Tobruk yönetiminin ülkedeki Türk şirketlerini uzaklaştırma kararının, yalnızca kendi ele geçirdiği bölgeleri bağladığını, bu kararın ülkenin genelini kapsamadığını açıkladı.

24 Şubat 2015 Salı 12:26A+A-

Libya'nın başkenti Trablus'ta faaliyetlerine devam eden Milli Genel Kongre'ye (MGK) bağlı Trablus hükümeti, Tobruk yönetiminin ülkedeki Türk şirketlerini uzaklaştırma kararının, yalnızca kendi ele geçirdiği bölgeleri bağladığını, bu kararın ülkenin genelini kapsamadığını açıkladı.

Trablus hükümeti Sözcüsü Ömer Hüseyin Bağyu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, " Tobruk hükümeti, bazı siyasi hedeflere ulaşmak amacıyla Türk şirketlerini araç olarak kullanıyor.Tobruk hükümetinin, ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı, yalnızca kendi kontrolü altındaki doğu bölgelerini bağlar" dedi.

Bağyu, konuya ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Libya'da dün Abdullah es-Seni'nin başbakanlık ettiği Tobruk yönetimi, ülkede projeleri olan tüm Türk şirketlerini uzaklaştırma kararı aldığı bildirilmişti.

Seni, geçen hafta eş-Şarku'l Evsat gazetesine verdiği mülakatta, Türkiye'yi Libya’nın içişlerine karışmakla suçlamış ve Libya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerini ülkeden çıkarmakla tehdit etmişti.

 Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise geçen perşembe günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin 17 Şubat devriminin başından bu yana Libya’nın yeniden imar ve inşası ile devlet kurumlarının kapasitelerinin geliştirilmesi için sağladığı desteğe vurgu yapmıştı. 

HABERE YORUM KAT