1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Tahrir Meydanında Direniş Devam Ediyor
Tahrir Meydanında Direniş Devam Ediyor

Tahrir Meydanında Direniş Devam Ediyor

Tahrir Meydanı dolmaya başladı. Mübarek karşıtları bugünü "Kurtuluş Günü" ilan etmişlerdi. Yüzbinlerin Cuma namazından sonra başkanlık sarayına yürümesi bekleniyor.

04 Şubat 2011 Cuma 00:47A+A-

4 Şubat Cuma

11:00 - Dev gösteri öncesinde Mısır Savunma Bakanı Muhammed Hüseyin Tantavi ve kuvvet komutanları Tahrir Meydanı'na indi. Bugün, ordunun gösteriler sırasında nasıl bir tavır takınacağı belirsizliğini koruyor.

10:00 - Tahrir Meydanı dolmaya başladı. Mübarek karşıtları bugünü "Kurtuluş Günü" ilan etmişlerdi. Yüzbinlerin Cuma namazından sonra başkanlık sarayına yürümesi bekleniyor.

Öğle saatlerinde Mübarek aleyhtarı gösterilerin merkezi haline gelen Tahrir Meydanı'nda 2 milyonu aşkın kişinin toplanması planlanıyor.

00:40 - Diktatör Mübarek, Cuma günü eylemleri öncesi Amerikan ABC televizyonuna konuştu despot diktaların temel argümanı olan "istifa edersem Müslüman Kardeşler örgütünün iktidarı ele geçireceğinden" korktuğunu belirtti.

3 Şubat Perşembe

 

23:00 - Tahrir Meydanından dünyaya 24 saat kesintisiz yayın yapan televizyon kanallarının ekipmanlarına el konuldu ve yayınlar karartıldı.

Emniyet güçleri, canlı yayınların gerçekleştirildiği Ramses Hilton ve Nil Hilton otellerine düzenledikleri baskından sonra uluslararası televizyonların 24 saat kesintisiz sürdürdükleri canlı yayın durduruldu. el Cezire, BBC, el Alem, France 24, Press tv, el Arabiya'nın canlı yayınları durdu.

Mısırlı Direnişçilerden Hükümete Ret

22:00 - Hem Müslüman Kardeşler, hem de 6 Nisan Hareketi Mübarek gidene kadar hükümetin diyalog önerisini reddetti.

Hükümetle görüşmeye davet edilen Mısır'ın en büyük muhalif hareketi Müslüman Kardeşler, sözcüsü internet sayfasından, rejimle diyaloğu reddettiklerini açıkladı.

Mısır'daki protesto gösterilerini düzenleyen gruplardan biri olan 6 Nisan Gençlik Hareketi sözcüsü Ahmed Mahir de, "Mübarek gidene kadar diyalog olmayacak" açıklaması yaptı.

Mısır Devlet Başkan Yardımcısı Ömer Süleyman, tüm taraflarla diyalog arayışının bir parçası olarak Müslüman Kardeşler'in yeni hükümetle görüşmeye davet ettiklerini belirtmişti.

Öte yandan, Mısır'da 8 Fransız gazetecinin gözaltında olduğu bildirildi.

Fransız medyası, özel televizyon kanalı TF1 ve devlet kanalı France 24 ile Le Figaro'nun 8 gazetecisinin gözaltında bulunduklarını açıkladı.

19:14- EL Cezire: Mısır'da yaşanan gösterilerde biri yabancı gazeteci olmak üzere 12 kişi öldü...

Tahrir Meydanı Büyük Bir Hastaneye Dönüşmeye Başladı

18:45 - Tahrir Meydanındaki Doktorlardan İbad Al Rahman Euronews'in yayınına katılıp yaralılar hakkında bilgi verdi.

Şiddetli çatışmaların yaşandığı Kahire'de yaralılara nasıl müdahale ediliyor? Tahrir meydanında bulunan Doktor Ibad al Rahman telefonla Euronews'e durum hakkında bilgi verdi:

"Şu anda Tahrir Meydanı'ndayım. Burada yüzlerce yaralı var. Bazılarının durumu ciddi. Bunların arasında bir tanesi kafasından yaralanmış bir başkası ise gözünden. Bu insanlara Mübarek yanlıları tarafından bıçaklar ve kılıçlarla saldırılmış.

Ben 300 ile 400 arası yaralı gördüm. Şunu söyleyebilirim ki Mübarek yanlıları protestoculara karşı aşırı şiddetle yaklaşıyorlar ve bende o protestoculardan biriyim.

Tahrir büyük bir hastaneye dönüşmeye başladı. Fakat askeri bir hastane. Bütün doktorlar yaralılara ilk yardımda bulunmaya çalışıyor. Şu gerçek ki tıbbi ekipmanlar sterilize değil. Buna karşın doktorlar ve şahsen ben yaralılara müdahale etmek konusunda elimizden geleni yapıyoruz."

Şiddetli çatışmaların yaşandığı Kahire'de yaralılara nasıl müdahale ediliyor? Tahrir meydanında bulunan Doktor Ibad al Rahman telefonla yaptığımız bağlantıda durum hakkında bilgi verdi:

"Şu anda Tahrir Meydanı'ndayım. Burada yüzlerce yaralı var. Bazılarının durumu ciddi. Bunların arasında bir tanesi kafasından yaralanmış bir başkası ise gözünden. Bu insanlara Mübarek yanlıları tarafından bıçaklar ve kılıçlarla saldırılmış.

Mübarek Yandaşları Geri Püskürtülüyor

18:00- Kahire'de direnişçiler Mübarek taraftarlarını Tahrir Meydanı'nın çevresindeki bazı sokaklardan geri püskürttü.

Mübarek karşıtlarını protestoculardan ayrı tutmaya çalışan Mısır ordusu birliklerinin iki kalabalık grubu kontrol altında tutmakta başarılı olamadığı anlaşılıyor.

Çatışmalar devam ederken Mısır'ın yeni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, Mübarek'in oğlu Cemal'in gelecek seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

17:47 - Mısır intifadasına destek için Türkiyeli müslümanlar meydanlara iniyor. İstanbul'da Beyazıt Meydanı, Diyarbakır'da Ulucamii, Bursa'da Ulucami ve Çorum'da Merkez PTT önünde cuma namazında destek eylemleri düzenlenecek.

17:30 - Mübarek yanlıları bir çok kamu binasını ve işyerini yağmalıyor.

13:20 - Mübarek'in atadığı yeni başbakan, dün başlayan saldırılardan dolayı özür açıklamasında bulundu.

Mısır Başbakanı Ahmed Şefik, Mübarek yanlılarının Mübarek karşıtlarına saldırdığı olaylarla ilgili soruşturma açılacağı sözü de verdi. Şefik, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ''Dün olanlar için özür dilerim, çünkü ne mantıklı ne de akla yakın'' dedi. Ahmed Şefik, Mübarek karşıtlarına saldırıyı 'göz göre göre bir hata' olarak nitelendirdi.

12:58 -Karşılıklı taş atmalar ve düşük yoğunluklu çatışmalar devam ediyor. Protestocula evlerine dönmüyor. Muhalifler büyük yürüyüş için yarını, ikinci Cuma'yı bekliyorlar.

11:55 - Mısır'ın en büyük muhalefet örgütü Müslüman Kardeşler, ulusal birlik hükümeti kurulmasını istedi. El Cezire televizyonuna yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile hükümetinin gitmesi gerektiği belirtilerek "Bu rejimin devrilmesini ve tüm tarafların katılacağı bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını istiyoruz" denildi.

11:30 - Mübarek'e görevden ayrılması için Cuma gününe kadar süre veren eylemcilerin, bugün Başkanlık Sarayı'na doğru yürüyüşe geçmesi bekleniyor. Cuma gününün Mübarek için "gitme günü" olacağını söyleyen halk, bu kararda ısrarlı.

11:03 - Bugün ölenlerin sayısının 6'ya çıktığı öğrenildi. Böylelikle dün başlayan saldırılarda hayatını kaybedelerin sayısı 9 oldu.

ORDU DEVREDE

11:00 - El Arabiya televizyonuna göre Mısır ordusu bu sabah müdahalede bulunarak birçok kişiyi gözaltına aldı. Ordu, muhalif göstericiler ile Mübarek yanlısı göstericileri ayırarak aralarına tampon bölge de oluşturdu.

10:50 - Devlet Başkanı Mübarek, isyanı durdurabilmek için yeni tavizlerde bulundu. Mısır resmi haber ajansı, seçimin gözden geçirilene kadar parlamentonun askıya alındığını duyurdu.

HRW: SALDIRILAR ORGANİZELİ

10:45 - İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), eylemcilere saldırının organizeli olduğunu bildirdi.

10:15 - Milis güçler taşlar ve sopalarla gruplar halinde sokaklarda dolaşıyorlar.

DÜN 3, BU SABAH 5 KİŞİ KATLEDİLDİ

08:00 - Dünkü saldırılarda 3 kişinin şehit düştüğü açıklanmıştı. Bu sabaha karşı Mübarek taraftarlarının protestocu halka açtıkları ateş sonrasında 5 direnişçinin daha şehit düştüğü açıklandı. Çatışmalar gece boyunca sürdü.

07:50 - Dün atlar ve develer üzerinde Tahrir Meydanı'na gelen Mübarek yanlısı kişilerden bir kısmı, eylemciler tarafından yakalanmış ve dövülmüştü. Bugün bu kişiler askere teslim edildi.

06.00 - Çatışmalar sürüyor. Taşlı, sopalı çatışmalarda 1.500'ü aşkın yaralı var. Ambulansların sürekli yaralı taşıdığı ülkede ara sokaklardan silah sesleri geliyor. Yer yer yerde yatan ve ölü olduğu sanılan insan bedenleri ekranlara yansıyor...

ÖLÜ SAYISI DAHA FAZLA OLABİLİR!

Resmi bilgi kaynakları haricinde hastane kaynaklarına dayandırılan bilgilere göre ise ölü sayısı en az 18. Reuters'a bilgi veren hastane kaynakları bin 500'den fazla eylemcinin Kahire meydanındaki çatışmalarda yaralandığını belirtti.

01:00 - Mısır Sağlık Bakanlığı, çatışmalarda 3 kişinin öldüğünü, 1500 kişinin yaralandığını açıkladı.

00:59- Zırhlı araçlara Molotof kokteyli ve aydınlanma fişeği atıldı. Asker buna rağmen tepkisiz kaldı, zırhlı araçlar alandan ayrılmakla yetindi.

 


 

2 Şubat Çarşamba

KARADAVİ: TAHRİR'E AKIN EDİN, ÖLENLER ŞEHİTTİR!

20:10 - Şeyh Yusuf el-Karadavi, Mısırlı gençlere, Mısır halkına Tahrir Meydanı'na akın edip, meydanı korumalarını ve orada sabit kalmalarını istedi. Karadavi, bu mücadelede ölenlerin Allah katında şehit olacaklarını bildirdi. İslam âlimi Karadavi, ordunun Mübarek'i devirmek isteyen protestocu gençlere müdahalesinin de caiz olmadığını söyledi.

20:00 - Yer yer yumruk yumruğa yer yer taşlı-sopalı çatışmaların yaşandığı saldırılara direnen halk, fedakarca karşı koymaya devam ediyor.

18:58 - Saldırganlardan onlarcası direnişçiler tarafından ele geçirildi.

18:50 - Elektriklerin kesildiği Tahrir Meydanı'nda yüzlerce saldırgan dalga dalga vatandaşların üzerine saldırıya başladı. Mübarek karşıtı protestocuların üzerine Molotofkokteyliler atıldı.

18:36 - İsrail'in eski Mısır büyükelçisi Eli Shaked, Amerika'yı Mübarek'i sırtından vurmakla itham etti.

18:00 - Mısır müzesi ateşe verildi. Halk, müzenin sivil görünümlü Mübarek yanlıları tarafından ateşe verildiğini söyledi. Tahrir Meydanı'ndaki göstericiler ateşi söndürmeye çalışıyor.

17: 58 – Çatışmalar büyük oranda duruldu.

17:30 - Mısır rejimi, devlet memurlarını Diktatör Mübarek lehine gösteri yapmaya zorladı. Memurlara gösterilerde aktif olmaları halinde iki maaş ikramiye verileceği kaydedildi. 

17:00 - Mısırlı askerler, Kahire'de çıkan çatışmaları dağıtmak amacıyla havaya ateş açtı

16:50 - Baradey, "Mübarek yanlılarının asker olduğunu ispatlayan elimizde birçok delil var. Mübarek son kozunu oynuyor. Askerin tarafsız durması artık kabul edilemez" dedi.

EL-EZHER ULEMASI DA MEYDANLARDA

16: 50 - Onlarca El Ezher uleması Tahrir Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Ezher uleması, Mübarek'in ülkeyi terk etmesi çağrısında bulundu. Halk, Ezher ulemasını alkışlarla karşıladı. Ezher uleması "Halk İktidarın Düşmesini İstiyor" sloganları atıyor.

16: 45 - İhvan-ı Müslimin temsilcisi Muhammed el-Biltaci, uluslararası kuruluşları, halkı katliamdan kurtarma çağrısında bulundu. Biltaci, orduyu da halkın yanında yer alması ve katliamı engellemeye davet etti.

İKİ ŞEHİT!

16.05 - Mübarek'i protesto eden halka yönelik milislerin saldırısı sonrasında çok sayıda kişi yaralandı. Saldırılar sürüyor. Halk milislere karşı koyuyor.

İki direnişçinin şehit düştüğü bilgisi ulaştı.

İhvan-ı Müslimin, İçişleri Bakanlığı milislerinin saldırısı sonucu 2 kişinin şehit olduğunu açıkladı.

ORDUDAN UYARI!

15:52 Mısır ordusu, halka saldıran Mübarek yanlılarına eve dönmezlerse kararlı bir şekilde müdahale edeceğini ilan etti.

MISIR HÜKÜMETİ: AKAN KANDAN MÜBAREK SORUMLU!

15:48 - Mısır Hükümeti son gelişme üzerine yaptığı açıklamada akan kandan Mübarek'in sorumlu olduğunu belirtti.

15:40 - Sivil elbise giyen ve tabanca, bıçak gibi öldürücü silahlar taşıyan Mübarek milisleri, halka saldırıyor. Çatışma büyüyor. Çok sayıda kişinin öldüğü ya da yaralandığı haberleri geliyor!

MÜBAREK MİLİSLERİ DEVREDE

13:30 - Mısır'da tansiyon hala yüksek. Ordu göstericilere ilk kez 'Artık evlerinize dönün' çağrısı yaptı ama Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda hükümet yanlılarıyla muhaliflerin çatıştığı haberleri geliyor. Mübarek milislerinin halka bıçaklar ve sopalarla saldırdığı ve çatışmaların yaşandığı haberleri geliyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum