1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Tahrir Meydanı: Ölüme Kadar Devrim!
Tahrir Meydanı: Ölüme Kadar Devrim!

Tahrir Meydanı: Ölüme Kadar Devrim!

Mısır'da Hüsnü Mübarek'in istifası talebiyle 17 gündür süren eylemler büyüyerek devam ediyor. Bugün milyonlar yine Tahrir Meydanında... Diktatör Mübarek görevlerinin bir kısmını Ömer Süleyman'a devretti.

11 Şubat 2011 Cuma 01:00A+A-

11 Şubat Cuma

03:30 - Tahrir meydanından başkanlık sarayına doğru yürüyüşe geçen yüzlerce direnişçinin Başkanlık sarayının çıkışında oturmaya başladıkları bildirildi. Bugün de Cuma namazından sonra milyonların başkanlık sarayına doğru yürüyeceği belirtiliyor.

03:10 - el cezire 10 bin kişinin Mısır Devlet Televizyonu önünde gösteri yaptıklarını bildirdi.

02:00 - ABD Devlet Başkanı Barack Obama yaptığı açıklamada "Mısır hükümeti ele geçirdiği demokrasiyi sağlama şansını değerlendiremedi" dedi.

Mısır devlet televizyonu önünde gösteriler başladı

01:30 - Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasının ardından muhalifler, Mısır devlet televizyonu ile Enformasyon Bakanlığı önünde protesto gösterisi yapmaya başladı.

Televizyon binası önünde toplanan yüzlerce protestocu, Mübarek aleyhine slogan attılar.

00:10 - Tahrir Meydanında direnişçiler "Süleyman İsrail'e Git!" sloganını atıyor.

00:05 - Kahire'nin Giza bölgesinde direnişçiler büyük bir gösteri düzenlediği ve sokaklara indiği belirtilirken, Nasır City ve Kahire Uluslararası Havalimanı yolunun da gösterilerden dolayı trafiğe kapandığı bildirildi.

Edinilen bilgilere göre, İskenderiye ve ilk günden beri çatışmaların yoğunlukla görüldüğü Süveyş kentinde de muhalifler meydana indi.

Gösterilerin Minye ve Port Said kendinde de devam ettiği kaydedildi.

10 Şubat Perşembe

23:50 - Tahrir meydanında bulunan direnişçiler Mısır radyo televizyon binasına doğru yürüyüşe geçtiği bildiriliyor. Mısır Radyo Televizyon binası ordu tarafından değil, Mübarek'e bağlı polisler tarafından korunuyor.

23:40 - Ömer Süleyman kendinden beklenen açıklamayı yaptı. "Tüm gücümle Mısır için çalışacağım, gençlerin taleplerini yerine getireceğiz ve güvenlik güçlerini sahip çıkın" diyerek Kur'an'dan bir ayetle birlikte kısa bir konuşma yaparak halkın tansiyonunu düşürmeye başladı.  

23:35 - Ömer Süleyman Devlet Televizyonunda bir açıklama yapıyor.

23:23 - Ömer Süleyman Devlet Televizyonunda bir açıklama yapacak.

23:20 - Tahrir Meydanında protestolar artarak devam ediyor. halk, Mübarek'in açıklamasına öfkeli... Meydanda "Mübarek'te Batıldır, Süleyman'da Batıldır" sloganları atılıyor.

MÜBAREK, YETKİLERİNİN BÜYÜK KISMINI ÖMER SÜLEYMAN'A DEVRETTİ

22:59 - Mübarek, yetkilerinin büyük bir kısmını yardımcısı Ömer Süleyman'a devrettiğini açıkladı. Mısır için, vatanı için yaşadığını ve sorumluluklarını yerine getirmek için oğluyla birlikte bu topraklarda öleceğini ifade eden Mübarek, her zaman onurlu bir şekilde yaşayacağını söyledi.

22:47- Mübarek, konuşmasında ölenlerin şehit olduğunu ve sorumlu kendisi değilmiş gibi ölümlere sebebiyet verenlere çok sert davranacağını ve onları cezalandıracağını söyledi. Halkın tüm çağrılarına ve taleplerine karşılık verileceğini belirtti. Adil seçimlerin olacağı ve kendisinin aday olmayacağı yönünde söz verdi.

Mübarek, Eylül'deki seçimlere kadar barışçıl bir geçiş dönemi yaşanacağını ve talepler doğrultusunda anayasal değişiklikler konusunda komite oluşturulacağını söyledi. Olağanüstü halin gözden geçirilip kaldırılacağını söyledi.

22:46 - Mübarek açıklama yapıyor...

BUGÜN OLMAZSA YARIN...

21:00 - Mübarek istifa etmezse milyonlar yarın Cuma namazından sonra Mısır Cumhurbaşkanlığı Konutuna yürüyecek. Mısır'ın her yerinde kılınacak cuma namazlarından sonra rejim değişikliği için harekete geçilecek.

20:50 - Mısır Enformasyon Bakanı, Mısır Devlet Televizyonuna verdiği demeçte Mübarek'in istifa etmeyeceğini açıkladı.

20:45 - İsrail'in eski BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Dan Gillerman, Mısır'da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in istifa etmesi durumunda, ordunun başa geçmesinin ülkede istikrarın korunması açısından son derece iyi bir haber olabileceğini söyledi.

ORDU MÜDAHALE EDEBİLİR!

20:40 - El-Arabiya, Mısır halkı geçiş planını kabul etmezse, ordunun müdahale edeceğini duyurdu.

20:05 - Müslüman Kardeşler, ordunun, yönetimi devralmasından endişeli...

20:00 - Mübarek bu akşam bir açıklama yapacak. Mübarek'in görevini bıraktığını açıklaması bekleniyor. CIA Başkanı, Mübarek'in görevini Ömer Süleyman'a bırakacağını açıkladı. Başka kaynaklar ise görevi ordunun devralacağını belirtiyor.

19:30 - Mübarek'in uçağının Kahire'den ayrıldığı öğrenildi. Mübarek'in Şarm eş-Şeyh'e gittiği ifade ediliyor. Mübarek'in, yönetimi bıraktığını açıklaması an meselesi... 

BBC: 'Mübarek Bu Gece İstifa Edebilir'

18:00 - Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in bugün istifa edebileceği açıklandı.

İktidardaki Ulusal Demokratik Parti'nin Genel Sekreteri Hasan Bedravi, BBC'ye, 30 yıldır iktidarda olan Mübarek'in bu gece istifa edip yetkilerini yardımcısı Ömer Süleyman'a devredebileceğini söyledi.

Bedravi Mübarek'in yakında açıklama yapmasını beklediklerini belirtti.

Mübarek'in istifası talebiyle 17 gündür Kahire'deki Tahrir meydanında eylem yapan göstericilere hitap eden bir general de Mübarek'in tüm taleplere karşılık vereceğini kaydetti.

Göstericiler Eylül ayındaki seçimlerde aday olmayacağını açıklayan Mübarek'in derhal istifa etmesini istiyorlar.

Başbakan Ahmet Şefik ise BBC'ye açıklamasında Mübarek'in istifasından sonraki süreçle ilgili değerlendirmeler yapılmakta olduğunu söyledi. Şefik, kısa bir süre içinde herşeyin açıklığa kavuşacağını vurguladı.

İŞÇİLER, DOKTORLAR, AVUKATLAR HERKES TAHRİR MEYDANINDA

Turizm, tekstil, demiryolu ve toplu taşıma gibi tüm kamu hizmetleri çalışanları greve giderken doktorlar ve avukatlar da meydandaki yerini aldı.

İşçi Sendikaları ve İşçi Hizmetleri Merkezi ülkenin her tarafından irili ufaklı grevler olduğunu ve greve gidenlerin sayısının her gün arttığını bildirdi. Süveyş Kanalını işleten 5 şirketten ücret zammı isteyen 6 bin işçinin dün başlattıkları süresiz grev devam ediyor. İşçiler talepleri karşılanana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtiyor.

Yine Süveyş'te en az 2 bin tekstil işçisi greve gitti ve isyana destek vererek Mübarek'in ülkeyi terk etmesini istedi. Süveyş Kanalı'ndaki bir diğer eylem, Said Limanı'nda gerçekleştirildi. Yüzlerce işçi, iş bırakarak yaptıkları yürüyüşünün ardından bir hükümet binasını ateşe verdi.

Luksor'da ise turizm sektörünün çökünce binlerce kişi greve gitti. Onlar da isyana destek vererek Mübarek'in ülkeyi terk etmesini istedi. Asyut şehrinde yapılan eylemde çoğu çiftçi 8 binden fazla kişi katıldı. Çiftçiler, eylemde evlerinden getirdikleri odun ve tuğlalarla demiryolunu kapattı.

Ülkede 3 binden fazla demiryolu işçisi de grevde. Bu yüzden demiryolu ulaşımı felç olmuş durumda. Toplu taşıma da felç. Zira ülkede şoförler de grevde. Kahire'de otobüs şoförlüğü yapan Ali Fatih, otobüslerin garajda kapılarının kilitli olduğunu ve yerlerinden kıpırdatmayacaklarını söyledi. Maaş artışı da dahil tüm hakları verilinceye kadar grevin devam edeceğini belirten Fatih, ülkedeki 62 bin taşıma sektörü çalışanına çağrı yaptıklarını bildirdi.

Kamu çalışanları da isyana destek vermek için iş bıraktı. Yaklaşık 20 bin kamu işçisi greve gitti. Kamu çalışanların da talebi aynı; Mübarek'in gitmesi, rejimin değişmesi.

DOKTORLAR DA İNDİ MEYDANE!

Otobüs şoförleri, avukatlar ve tekstil işçilerinin greve başlamasından sonra doktorlar ve diğer sağlık çalışanlarının başlattığı grev nedeniyle Kahire'deki bir hastane kapandı.

MAAŞ DEĞİL, ÖZGÜRLÜK İÇİN GREV

Tahrir meydanındaki protestolara, kötü hava koşullarına rağmen yüzlerce doktor ve sağlık çalışanı katıldı. Kahire'deki Kasr el-Ayni Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Soha Muhammed adlı bir doktor, AFP ajansına "Bu maaşlarımızla ilgili bir protesto değil. Yönetimdekilere hesap sorma ve özgürlüklerimizi elde etme mücadelesi" dedi.

Muhammed Zarie adlı bir avukat da Associated Press ajansına "Mübarek ve rejiminin yargılanmasını istiyoruz. Burada yolsuzluğu protesto ediyoruz" diye konuştu.

Kahire'deki BBC muhabiri Jon Leyne, bugünkü gösteriye çok sayıda kişinin katıldığını ama eylemcilerin asıl yarınki gösterilerde büyük kalabalık toplamayı umduklarını söylüyor.

MISIR HALKI YARINA HAZIRLANIYOR

Mübarek gidene kadar Tahrir (Özgürlük) Meydanı'nı terk etmemeye kararlı göstericiler, yarınki Cuma gününü "Büyük Gösteri Günü Yürüyüşü" ilan etti. Başkanlık Sarayı'na yürüyeceklerini açıklayan göstericiler, bir kez daha Mübarek gidene kadar eylemlerine devam edeceklerini tekrarladı.

"Hüsnü Mübarek'i ülkeden def edene kadar" Özgürlük Meydanı'nı terk etmeyeceklerini belirten Mısırlılar, hala meydanda yatıp, meydanda kalkıyor. Eylemcilere yiyecek ve barınma konusunda ise meydan çevresindeki halk yardımcı oluyor.

Ömer Süleyman'dan Darbe Tehdidi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman, ülkedeki krizin bir an önce son bulması gerektiğini söylerek "Polisiye tedbirlere başvurmak istemiyoruz" dedi.

Süleyman bununla birlikte, "muhalefetle diyalogun başarısız olması halinde alternatifin darbe olacağını, bunun sonucunda aceleci ve hesapsız adımlar atılabileceğini" söyledi.

Muhalefet gruplarındansa Süleyman'ın sözlerine sert tepki geldi. Muhalefet, hükümetlerin talep ettikleri değişiklikleri hayata geçirmeyeceğini ve zaman kazanma çabası içinde olduğunu savundu.

Gençlik protesto grubunun sözcülerinden Abdülrahman Samir, Associated Press ajansına, "Süleyman felaket senaryoları peşinde. Sıkıyönetim tehdidinde bulunuyor. Yani gösterilerin bastırılabileceğini söylüyor. Peki ya ülkenin geri kalanındaki 70 milyon kişi de bizim yaptığımızı yaparsa ne olacak?" dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum