1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUUDİ ARABİSTAN

  4. Suudi Arabistan İhvan'ı Terör Listesinden Çıkarıyor!
Suudi Arabistan İhvan'ı Terör Listesinden Çıkarıyor!

Suudi Arabistan İhvan'ı Terör Listesinden Çıkarıyor!

Suudi Arabistan'ın Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nı (İhvan-ı Müslimîn) terör örgütleri listesinden çıkarmayı planladığı belirtiliyor.

09 Aralık 2016 Cuma 14:02A+A-

Müslüman Kardeşler yetkilileri ve Suudi Arabistanlı diplomatlar arasında İstanbul, Londra ve Riyad'da gerçekleştirilen bir dizi görüşme sonrası Suudi Arabistan'ın İhvan'ı terör listesinden çıkarmak için çalışmalara başladığı kaydediliyor. İhvan, Mart 2014 tarihinden bu yana Suudi Arabistan'ın terör örgütleri listesinde yer alıyordu.

Middle East Monitör, Suudi Arabistanlı ve İhvan kaynaklarına dayandırarak verdiği habere göre yakın bir zamanda İhvan üzerindeki tüm kısıtlamalar kalkacak, İhvan'ın Suudi Arabistan'daki hesapları serbest bırakılacak ve yetkililerine yönelik yaptırımlar sona erecek.

Mısır'ın BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye ilgili bir oylamada Rusya ile ortak hareket etmesinden bu yana Suudi Arabistan ve Mısır arasında bir gerginlik yaşanıyor. Suudi Arabistan oylamadan sonra Mısır'a petrol sevkiyatını durdurmuştu.

Kaynaklar, Suudi Arabistan'ın İhvan'ı terör listesinden çıkardıktan sonra Mısır'da yeniden siyasete entegre etmek üzere de çalışmalar yapacağını savunuyor.

Kaynak: Dünya Bülteni, Milli Gazete

HABERE YORUM KAT

2 Yorum