1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'deki Çocuklar İçin Yeni Tehlike!
Suriye'deki Çocuklar İçin Yeni Tehlike!

Suriye'deki Çocuklar İçin Yeni Tehlike!

Suriye'deki çocuklar yaşanan açlık ve katliamların ardından 'çocuk felci' tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, bazı STK'lar Suriye için aşı kampanyası başlattı.

22 Nisan 2014 Salı 13:18A+A-

Suriye’deki savaşta 150 binden fazla insan hayatını kaybetmişken yüzbinlerce çocuk ise “çocuk felci” riskiyle karşı karşıya kaldı. 1999 yılında Suriye’de yok olan çocuk felci, üç yıllık savaşın ardından yeniden ortaya çıktı.

Suda, kirli gıdada ve kanalizasyonda bulunan çocuk felci virüsü, ilk olarak Suriye'nin en az kalkınmış bölgelerinden Deir-ez Zor'da görüldü. Uzmanlara göre bu virüs bulaşıcı bir hastalık ve önlem alınmazsa tüm ülkeye yayılma riski çok fazla. Bu riskin önüne geçmek ve hastalığın yayılmasını asgariye indirmek için, Türkiye’de bulunan STK’lar “Suriye’ye Aşı” projesi başlattı.

İHH, AID (Uluslararası Doktorlar Birliği) ve Türkiye Gençlik Vakfı ortaklığında yürütülen proje kapsamında 26 Nisan Cumartesi günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde “Vicdanların Felç Olduğu Yer: Suriye” adıyla bir seminer düzenlenecek. Saat 18.00’da Kur’an tilaveti ile başlayacak programda araştırmacı yazar Turan Kışlakçı, Hamza Türkmen ve Abdurrahman Dilipak bölgedeki son durumu değerlendirecek. Ayrıca Suriye’de yaşanan vahşeti ve dramı gözler önüne seren fotoğraf sergisi de açılacağı duyuruldu.


HABER 10

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT