1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye'de Muhalifler Silah Üretimine Başladı
Suriyede Muhalifler Silah Üretimine Başladı

Suriye'de Muhalifler Silah Üretimine Başladı

Esed ordusundan ayrılarak Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) geçen iki komutan AA'ya açıklamalarda bulundu.

04 Aralık 2012 Salı 14:15A+A-

Suriye’nin İdlip kentine bağlı muhaliflerin kontrolündeki Derkuş kasabasında AA muhabirine açıklamada bulunan Lazkiye ve Tartus Bölgesi Askeri Sorumlusu Tuğgeneral Hüseyin Muhammed Kilye, şu anda sahil bölgenin yaklaşık yüzde 50’den fazlasının ÖSO’nun kontrolünde olduğunu söyledi.

Sahil bölgesindeki halkın yüzde 70’inin de kendilerini desteklediğini ifade eden Kilye, ”Suriye’de ne zaman helikopterler, uçaklar, tanklar durursa o zaman tamamen kontrolü elimize almış oluruz. Biz helikopter ve uçağımız olmadan savaşıyoruz. Esed ordusu gün geçtikçe gücünü kaybetmeye devam ediyor. Esed ordusu şu an manevi yönden bitmiş durumda” dedi.

Suriye’de devrimin, insanların Esed’in zulmünden bıkması üzerine başladığını belirten Kilye, Rusya, İran ve Çin gibi ülkelerin Esed’e destek vermesi nedeniyle sürecin uzadığını kaydetti.

Esed’e Çağrı: Seni Adaletle Yargılayacağız!

Esed’in, destek olmasa şimdiye kadar asla dayanamayacağını vurgulayan Kilye, Esed’e şöyle seslendi:

“Halkına karşı zulmetmekten vazgeç, onları bombalama ve öldürme artık. Yönetimi bırak ve teslim ol. Bizler sana asla zulmetmeyeceğiz. Adaletli bir şekilde yargılanmanı sağlayacağız. Özgür Suriye Ordusu her geçen gün güçleniyor. Katılımlar artıyor. Bu insanlar kendi vatanları için her şeylerini feda ediyorlar. Esed gitmesi ile beraber Suriye’ye güzel günler gelecek, istediği demokrasiye kavuşacaktır.”

Türkiye’nin NATO’dan talep ettiği patriot füzeleriyle ilgili de Kilye, ”Türkiye’nin NATO’dan talep ettiği patriot füzeleri için haklı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Esed sadece halkına karşı değil komşularına karşı da düşman ve Türkiye kendisine karşı gelebilecek tehdide karşı da kendisini koruması lazım.” dedi.

Özgür Suriye Ordusu’na katıldığı günden bu yana her gün oruç tuttuğunu belirten Kilye, ülkenin huzura kavuşması, Esed’in devrilmesine kadar bu orucunun devam edeceğini, zaferle orucunu açacağını kaydetti.

”Silah Üretmeye Başladık”

Halep Askeri Sorumlusu Albay Abdulcebbar Muhammed el-Ukeydi de Suriye Ordusu’ndan ayrılmasının sebebinin insanlara yapılan zulme dayanamaması olduğunu belirtti.

Suriye’de halka karşı zulüm edildiğini vurgulayan Ukeydi, şöyle konuştu:

“Orada insanlar öldürülüyor, işkence görüyor, kızlarımıza ve kadınlarımıza tecavüz ediliyordu ve ben buna dayanamayıp halkıma destek vermek için Esed ordusundan ayrılmaya karar verdim. Benim gibi ordudan bu sebeplerden dolayı birçok kişi ayrıldı ve Özgür Suriye Ordusu’na katıldı. Suriye’ye demokrasinin gelmesi ve Esed’in gitmesi çok yakın görülüyor inşallah. Şu anda silah üretmeye başladık. Bizim genç mühendislerimiz kendi imkanları ile silah üretmeye başladı. Çünkü başka ülkelerden bize silah yardımı yapılmıyor. Çok yakın zamanda Şam’ın içine girerek yönetimi alacağız ve ülkemizi kurtaracağız. Ordumuz çok güçlü ve inançlı durumda.”

 

HABERE YORUM KAT