1. HABERLER

  2. HABER

  3. Suriye Mutabakatı
Suriye Mutabakatı

Suriye Mutabakatı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman Abdülaziz, Suriye’de muhalefete verilen desteğin “sonuç almayı hedefleyecek şekilde” arttırılması için mutabakata vardı. Kral Selman, uçuşa yasak bölge konusunda da Türkiye’ye destek verdi.

03 Mart 2015 Salı 13:45A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Medine ziyaretinin ardından geçtiği Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud tarafından karşılandı.
Kral Selman, Erdoğan’ı, Riyad Kral Halid Uluslararası Havalimanı Kraliyet Terminali’nde uçağın kapısında karşıladı.


KAHVE İKRAM ETTİ


Bu sırada Kral Selman, Erdoğan’a çeşitli baharatlarla aromalandırılan Arap kahvesi ikram etti. Daha sonra iki lider Selman’ın özel sarayında onuruna verilen resmi öğle yemeğine katıldı. Ardından Erdoğan ile Kral Selman başbaşa görüştü.


İKİLİ İLİŞKİLER KONUŞULDU


Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki liderin Kraliyet Sarayı’nda yaptıkları görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konularda da görüş teatisinde bulunuldu. Görüşmelerde, siyasi, ekonomik, güvenlik ve savunma boyutları boyutları başta olmak iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçlendirilmesi üzerinde duruldu. Kral Selman’ın verdiği öğle yemeği akabinde gerçekleşen heyetler arası görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye, Irak, Yemen, Filistin ve Mısır da dahil, bölgesel konular ele alındı.


UÇUŞA YASAK BÖLGE


Her iki tarafın da mezhepçi yaklaşımların bölgeyi olumsuz etkileyeceğine dikkati çektikleri görüşmede, Suriye’de muhalefete verilen desteğin sonuç almayı hedefleyen biçimde arttırılması gerektiği hususunda da iki tarafın görüş birliği içinde oldukları kaydedildi. Görüşmede, Suriye’de uçuşa yasak bölge konusunda Kral Selman’ın da Türkiye’ye destek verdiğini belirttiği öğrenildi.


MISIR’DA ZULÜM VAR


Erdoğan’ın görüşmede Mısır’daki mevcut durumu aktardığı ve yüzde 52 oyla iktidara gelen Mursi’nin halen cezaevinde olduğunu, büyük bir zulmün devam ettiğini, bunun da istikrarın önünde önemli bir engel oluşturduğunu vurguladığı öğrenildi. Diktatör Sisi’nin bu şartlarda desteklenmesi ve onaylanmasının faydasının olmayacağını ilettiği Selman’ın ise Türkiye’nin hassasiyetini anladıklarını ancak olumlu bir şekilde seyreden ikili ilişkiler ile bu konuyu ayrı tuttuklarını ve iki ülke arasındaki mükemmel ilişkinin daha iyi seviyelere çıkarılması için oluşan mutabakatı vurguladığı belirtildi. Sisi’nin Kral aracılığıyla Türkiye bir mesaj vermediği öğrenildi.


İRAN'DAN ŞİKAYET


İki liderin görüşmesinde İran’ın bölgedeki mezhepçi yaklaşımının da gündeme geldiği, Suriye, Yemen ve Irak’taki bu yayılmacı ve mezhepçi anlayışından iki ülkenin de rahatsız olduğu, “İran var olan büyük imkanlarını Müslüman kanının akması ve Müslüman ülkelerin istikrarsızlaştırılması için harcıyor” değerlendirmesi yapıldığı öğrenildi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum