1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye, Mülteci Sayısında Afganistan'ı Geçti
Suriye, Mülteci Sayısında Afganistan'ı Geçti

Suriye, Mülteci Sayısında Afganistan'ı Geçti

Birleşmiş Milletler, Suriyeli sığınmacı sayısının 2014 ortalarında 3 milyonu aştığını belirterek, Suriyelilerin sığınmacı sayısı olarak Afganları geride bıraktıklarını ve Filistin'in ardından ikinci sıraya yükseldiklerini açıkladı.

07 Ocak 2015 Çarşamba 12:00A+A-

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, dünya genelindeki mülteci nüfusunun BM Mülteciler Ajansı rakamlarına göre 13 milyonu geçtiğini ve bunun 1996'dan beri rastlanan en yüksek rakam olduğunu açıkladı.

Suriyeliler 13 milyonluk mülteci nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluştururken, bunlara ek olarak ayrı bir kurum olan BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) tarafından belirlenen 5 milyonluk Filistinli mülteci bulunuyor.  

Afgan mülteci sayısı ise hemen hepsi İran ve Pakistan'da yaşayan 2.6 milyon kişiden oluşuyor. Afganistan'ı ise 1.1 milyon sığınmacı nüfusuna sahip Somalililer oluşturuyor. 

'Uluslararası toplumun başarısızlığı'

Guterres, "Uluslararası toplumun mevcut krizlere siyasi çözümler bulmakta ve yenilerinin başlamasına engel olmaktaki başarısızlığı devam ettiği sürece bu durumun dramatik insani sonuçlarını çözmeye çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

200 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Suriye'de sığınmacılar ise büyük oranda Lübnan, Irak, Ürdün ve Türkiye gibi komşu ülkelerde yaşıyor. Bu ülkeler arasında Lübnan sığınmacı yoğunluğunun en fazla olduğu ülke. Batılı ülkeler arasında ise mülteci yoğunluğu olarak İsveç başı çekiyor. 

BM'ye göre ayrıca, 2014'ün ilk yarısında en çok sığınma başvurusunda bulunanlar Suriyeliler oldu. Suriyeliler 59 bin 600 sığınma başvuru gerçekleştirdi. Bu başvuruların yüzde 40'ı İsveç ve Almanya'ya yapıldı. İkinci sırada ise 28 bin 900 kişi ile Irak yer alıyor. 

Kaynak: Reuters

 

HABERE YORUM KAT