1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Suriye Donörler Konferansı Yarın Londra'da Yapılacak
Suriye Donörler Konferansı Yarın Londra'da Yapılacak

Suriye Donörler Konferansı Yarın Londra'da Yapılacak

Suriye Donörler Konferansı'nın dördüncüsü, yarın İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak. Türkiye'yi konferansta Başbakan Davutoğlu temsil edecek.

03 Şubat 2016 Çarşamba 10:14A+A-

İngiltere, Almanya, Kuveyt, Norveç ve Birleşmiş Milletler'in birlikte evsahipliği yapacağı "Suriye'ye ve Bölgesine Destek" başlıklı donörler konferansıyla, Suriye'deki krizden etkilenenlerin acil ve uzun vadeli dönemde ihtiyaçlarını karşılamak için finansman sağlanması amaçlanıyor.

Maddi yardımın yeterli olmadığına dikkati çeken İngiliz hükümeti konferansla ayrıca, sığınmacı kamplarında yaşayan Suriyelilere eğitim ve iş fırsatlarının sunulmasının hedeflendiğini bildiriyor.

Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun temsil edeceği konferansın gündeminde, Suriye'de istikrarı sağlamak için uluslararası toplumun çalışmaları ve Suriye'de uluslararası hukuka uyulması için baskı oluşturulması da olacak.

Konferansa 70'den fazla ülkeden lider, uluslararası kuruluş, sivil toplum kuruluşu ve özel sektörden çeşitli firmalar katılacak.

Dünyanın en büyük insani krizi

BM verilerine göre, Suriye'de 13 buçuk milyon kişinin insani yardıma ihtiyacı var ve 6 buçuk milyon kişi Suriye'de yerlerinden edildi. 4 milyon 590 bin Suriyeli, komşu ülkelerdeki sığınmacı kamplarında yaşarken, 2 milyonu sığınmacı kamplarında bulunan toplam 8 milyon çocuğun yardıma ihtiyacı var. Suriye krizinde şimdiye kadar 250 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Suriye Donörler Konferansı'na daha önce Kuveyt üç kez ev sahipliği yapmıştı. 2013'teki ilk konferansta 1,5 milyar dolar, 2014'teki ikinci konferansta 2,4 milyar dolar ve geçen yılki son konferansta ise 3,8 milyar dolar fon oluşturulmuştu.

AA

HABERE YORUM KAT