1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sur'daki PKK Saldırısında Fatihpaşa Camisi'nde Yangın Çıktı
Sur'daki PKK Saldırısında Fatihpaşa Camisi'nde Yangın Çıktı

Sur'daki PKK Saldırısında Fatihpaşa Camisi'nde Yangın Çıktı

Sur'daki PKK saldırısında tarihi eseri Fatihpaşa Camisi'nde yangın çıktı. İtfaiye ve polis ekipleri, militanların uzun namlulu silahlarla ateş açması nedeniyle yangına müdahalede bulunamıyor.

07 Aralık 2015 Pazartesi 15:47A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde, PKK örgütü mensuplarına yönelik operasyonların sürdüğü, sokağa çıkma yasağı uygulanan 6 mahalleden biri olan Fatihpaşa Mahallesi'ndeki Fatihpaşa Camisi'nde (Kurşunlu Camisi) sabah saatlerinde yangın çıktı.

PKK'lılarca atılan el yapımı patlayıcı nedeniyle çıktığı tahmin edilen ve kısa sürede büyüyen yangına müdahale için bölgeye gönderilen itfaiye ve polis ekiplerine örgüt mensuplarınca ateş açıldı. PKK militanlarının saldırılarının sürmesi nedeniyle ekiplerin müdahalede bulunamadığı yangında, Osmanlı döneminden kalma caminin büyük oranda zarar gördüğü öğrenildi.

PKK'lılar, 1516-1520 yıllarında dönemin Diyarbakır Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve kubbelerinin kurşunla kaplı olması nedeniyle "Kurşunlu" diye de anılan, Diyarbakır'daki ilk Osmanlı eseri camiye bir süre önce de uzun namlulu silahlarla ateş açmış, saldırıda caminin kapı, duvar ve camları zarar görmüştü. 

Tarihi Fatihpaşa, Arap Şeyh, Hacı Hamit ve Hasırlı camileri ile Ermeni Katolik ve Protestan kiliselerinin çevresinde PKK'lı militanlarca kazılan hendeklere ve kurulan barikatlara çok sayıda patlayıcı tuzaklanmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT