1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Sünni Aşiretler: Hadi, Husilerle İşbirliği Yapıyor
Sünni Aşiretler: Hadi, Husilerle İşbirliği Yapıyor

Sünni Aşiretler: Hadi, Husilerle İşbirliği Yapıyor

Yemen Marib'teki aşiret liderlerinden Bin Vahıt, "Cumhurbaşkanı Hadi, Marib'i teslim etmek için Husilerle komplo kuruyor" dedi.

21 Ocak 2015 Çarşamba 11:21A+A-

Yemen'in Marib ilinde aşiretler, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, Şii Ensarullah Hareketi (Husiler) ile kenti teslim etmek için işbirliği yaptığını öne sürdü. 

Marib'teki aşiret liderlerinden Şeyh Hamad bin Vahıt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Hadi, Marib'i teslim etmek için Husilerle komplo kuruyor. Hadi, Amran'ı Husilere verdi ancak Marib sakinleri, kenti Husilere teslim etmeyecek" dedi.  

Bin Vahıt, Husi lider Abdulmelik el-Husi'nin, Marib'teki aşiretlere yönelik "tekfirci ve terörist" suçlamalarına ilişkin, "Tekfirci ve terörist olan Husilerdir. Zira okulları bombalayan, insanların mallarını yağmalayan onlar, aşiret üyeleri değil" diye konuştu.  

Husi Ensarullah örgütünün merkezi olan kuzeydeki Sada kentinden başkent Sana dahil olmak üzere orta kesimlere oradan da güney illerine doğru yayılma stratejisi izlemesi ve birçok kenti ele geçirmesi üzerine, ülkedeki Sünni aşiretler ve ona destek veren Ensaru'ş Şeria örgütü ile Husiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin Ofis Müdürü Ahmed Avad bin Mübarek'in 17 Ocak'ta kaçırılmasıyla başlayan gerginlik, Husilerin, önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile Hadi'nin, Sittin Caddesi'ndeki konutuna saldırısıyla tırmanmıştı. Çatışmalarda 9 kişi ölmüş, 80 kişi yaralanmıştı. 

 

HABERE YORUM KAT