1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Sudan’da Sivil İtaatsizlik Eylemleri Başladı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti
Sudan’da Sivil İtaatsizlik Eylemleri Başladı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti

Sudan’da Sivil İtaatsizlik Eylemleri Başladı: 4 Kişi Hayatını Kaybetti

Sudan’ın başkenti Hartum’da başlatılan sivil itaatsizlik eylemine yapılan polis müdahalesinde dört kişi hayatını kaybetti.

09 Haziran 2019 Pazar 22:46A+A-

Sivil itaatsizlik kararı Sudan ordusunun, Hartum'daki ordu karargahı önündeki göstericilere kanlı müdahalesinin ardından geldi. Sivil itaatsizlikle birlikte Hartum sokaklarındaki insan sayısı da azaldı.

Ülkedeki muhalif gruplar, ordunun pazartesi günü eylemcilere sert müdahalelerinin ardından halka işe gitmeme çağrısı yaptı. Sudan'daki bazı meslek örgütleri de, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (DFCF) çağrısıyla sivil itaatsizlik eylemlerine katıldıklarını duyurdu.

Öğretmenler Komitesi, Gazeteciler Ağı, Mühendisler Birliği, Veterinerler Birliği, Avukatlar Demokratik İttifakı ve Eczacılar Merkez Komitesi, sivil itaatsizlik eylemine katılım sağladıklarını açıkladı.

46 yaşındaki işçi Ahmad al-Noor, "Meslek örgütleri grevi sonlandırma çağrısı yapmadıkça işe geri dönmeyeceğim.” dedi.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (DFCF), Hartum'da yaklaşık iki aydır sivil hükümete geçiş talebiyle ve demokrasi çağrısıyla eylemlerini sürdüren muhalif göstericilere liderlik ediyor. DFCF, 3 Haziran'da Askeri Geçiş Konseyi (AGK) ile müzakereleri durdurarak süresiz, kapsamlı sivil itaatsizlik ve grev çağrısı yapmıştı.

Kaynak: Euronews

HABERE YORUM KAT