1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Sudan Bölünmeye Doğru Gidiyor
Sudan Bölünmeye Doğru Gidiyor

Sudan Bölünmeye Doğru Gidiyor

Güney Sudanlılar bağımsızlıkla sonuçlanması beklenen referandumda oy kullanmaya devam ediyor. Ömer El Beşir, istikrarsızlık uyarısında bulundu.

10 Ocak 2011 Pazartesi 12:34A+A-

2005 yılında Güney ve Kuzey Sudan arasındaki 46 yıllık savaşı sona erdiren barış anlaşması doğrultusunda yapılan referandumun bugün ikinci günü.

Dünkü oylamaya katılımın yüksek olduğu ve ciddi bir olay yaşanmadığı belirtildi.

Bölgenin büyüklüğü ve altyapı yetersizlikleri nedeniyle oylama bir hafta sürecek.

Güney'in bağımsızlığını elde edebilmesi için kayıtlı seçmenin yüzde 60'ının sandık başına gitmesi gerekiyor.

Sudan etnik ve dini hatlarla fiilen ikiye bölünmüş durumda.

Müslümanların yaşadığı ve iktidarı elinde bulunduran Kuzey, ağırlıklı olarak Hristiyanların ve geleneksel dinlere sahip olan kabilelerin yaşadığı Güney'in bağımsızlığına izin vereceğini söylüyor.

Ayrılma durumunda Güney Sudan'ı destekleyeceklerini belirten Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir, ancak Güney'in bağımsızlığının istikrarsızlık yaratabileceği uyarısında da bulundu.

İstikrarsızlık uyarısı

El Cezire televizyonuna açıklama yapan Beşir, Güney'in istikrarlı bir devlet kuracak ve vatandaşlarının ihtiyaçlarını giderebilecek kapasiteye sahip olmadığını söyledi.

Kuzey ve Güney arasında 30 yıl kadar süren savaşın ardından varılan 2005'teki anlaşmaya dayanan referandumla ilgili soruları yanıtlayan Beşir onlarca yıl savaş görmüş olan Güney'in birçok sorununun olduğunu kaydetti.

BBC Hartum muhabiri James Copnall bu açıklamaların, 2005 yılındaki anlaşmadan bu yana özerk olan bölgeyi yöneten, eski gerilla grubunun tepkisini çekeceğini belirtiyor.

Diğer taraftan Beşir, referandumun güneyin bağımsızlığıyla sonuçlanması halinde, ileride Kuzey ve Güney Sudan'ın Avrupa Birliği'ne benzer bir birlik oluşturabileceğini bildirdi.

Beşir, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, bölünmeden sonra güneylilere serbest ikametgah, serbest dolaşım, çalışma ve mülkiyet gibi hakların verilebileceğini ancak çifte vatandaşlığın söz konusu olamayacağını söyledi.

Şu anda ortak savunmadan söz etmediklerini belirten Beşir, bununla birlikte Avrupa Birliği gibi, güvenlik, ekonomi ve kalkınmada ortak çıkarları hayata geçirmek için iki ortak arasında birlik oluşturma konusunda tartışmaların olduğunu ifade etti.

Beşir, ancak bu tartışmaların kimler arasında yapıldığı konusunda bilgi vermedi.

Referandumun bağımsızlık yönünde sonuçlanması halinde, Afrika'daki yeni ülke 9 Temmuz 2011'de kurulmuş olacak.

HABERE YORUM KAT