1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BOSNA-HERSEK

  4. Srebrenitsa Katliamında Karar Verildi
Srebrenitsa Katliamında Karar Verildi

Srebrenitsa Katliamında Karar Verildi

Hollanda'nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) Temyiz Kurulu, Srebrenitsa ve Jepa'da soykırım yapmakla suçlanan beş Sırp Cumhuriyeti Ordusu subayı hakkındaki nihai kararını verdi.

30 Ocak 2015 Cuma 20:32A+A-

Hollanda'nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) Temyiz Kurulu, Srebrenitsa ve Jepa'da soykırım yapmakla suçlanan beş Sırp Cumhuriyeti Ordusu subayı hakkındaki nihai kararını verdi. Mahkeme, beş subaydan ikisini müebbet hapis cezasına, diğer üç subayı ise 13 ile 35 yıl arasında değişen çeşitli hapis cezalarına çarptırdı.

ICTY Temyiz Kurulu, Bosna Hersek'te 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta, Srebrenitsa ve Jepa şehirlerinde Boşnaklara yönelik soykırım işlemekle suçlanan Vuyadin Popoviç, Lyubişa Beara, Drago Nikoliç, Radoviy Miletiç ve Vinko Pandureviç hakkındaki son kararını açıkladı.

Karara göre, Vuyadin Popoviç ile Lyubişa Beara müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

ICTY Temyiz Kurulu Başkanı Patrick Robinson'un açıkladığı karara göre, Drago Nikoliç 35 yıl hapis cezasına çarptırılırken, Radivoy Miletiç 18, Vinko Pandureviç ise 13 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

ICTY, bugün hakkında nihai karar getirilen beş Sırp subay ilişkin 2010 yılında kararını vermiş, yargılananlar ise bu karara tirazda bulunmuştu. ICTY'ın 2010 yılında aldığı kararda da Popoviç ile Beara müebbet hapis cezasına çarptırılmış, Drago Nikoliç ile Vinko Pandureviç de 35 ve 13 yıllık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargılananlardan sadece Radivoy Miletiç'in cezası, 19 yıldan 18 yıla düşürüldü.

Suçluların şu ana kadar hapiste geçirdikleri süre de hapis cezasına dahil edilecek.

Olay

Bosna Sırp Ordusu, 11 Temmuz 1995 yılında, Birleşmiş Milletler tarafından "güvenli bölge" olarak ilan edilmiş olan Srebrenitsa'ya saldırarak, Hollandalı BM askerlerinin bulunduğu alana sığınan yaklaşık 7 bin Müslümanı yakın yerlerde toplu olarak kurşuna dizmişti. Hollanda olayla ilgili yaptığı soruşturmada, askerlerinin katliama müdahale etmemesinde suçsuz bulmuştu. Hollanda'nın bu kararı Bosnalı Müslümanlar tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT