1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sosyal Medyada Kışkırtan Provokasyonlar
Sosyal Medyada Kışkırtan Provokasyonlar

Sosyal Medyada Kışkırtan Provokasyonlar

Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan gerilim gündemin ilk sıralarında yerini alırken, sosyal medyada da en çok konuşulan konular arasında.

01 Haziran 2013 Cumartesi 16:04A+A-

Sosyal Medya'da Gezi Parkı'yla ilgili tweetler art arda atılıyor. Paylaşılan bazı yalan ve uydurma fotoğraflar ise işi provokasyon boyutuna taşıyor. Vatandaşları daha da kışkırtmak için hazırlanan fotoğraflarda, köpeğe biber gazı sıkan polis de var, panzerle ezilmiş yaralı vatandaş da... Dahası, bu fotoğrafların gerçek olduğuna inanıp paylaşım yapan binlerce insan bulunuyor.

Ancak, provokasyon için sosyal medyayı kullanmaya çalışan bazı grupların paylaşımlarının ardındaki gerçeğin fark edilmesi uzun sürmedi. Fotoğrafların orjinalleri kısa süre içerisinde ortaya çıktı.

İŞTE O FOTOĞRAFLAR:

SAHTE:

34409124.jpg

Polisin en çok biber gazı kullanım şekliyle eleştirildiği böylesi bir ortamda provokasyon için bu fotoğraftan daha iyisi bulunamazdı. 

ORJİNALİ:

91833716.jpgDikkatli bakıldığında fotoğraftaki kişinin İtalyan polisi olduğu net bir şekilde görülüyor.

SAHTE:

23019762.jpg

Gezi Parkı'nda bulunan eylemcilere destek amacıyla, köprü üzerinden Taksim 'e ilerleyen grup da sosyal medyanın konusu oldu.

ORJİNAL:

53454803.jpg

Bazı haber sitelerinin de kullandığı fotoğraf aslında Avrasya Maratonunda çekilmişti.

SAHTE:

55069334.jpg

Provokasyonun boyutunu en çok gözler önüne seren fotoğraflardan birisi de işte bu kare.. Habere göre, polis panzer aracıyla eylem yapan bir genci eziyor ve vücudu parçalanan genç hayatını kaybediyor.

ORJİNAL:

12323529.jpg

Fotoğrafın orjinal hali ve hikayesi kısa sürede ortaya çıktı. Fotoğraf başka bir ülkedeki 2011 yılında yaşanmış bir iş kazasına ait.

MESELE SADECE GEZİ PARKI DEĞİL...

Taksim'deki Gezi Parkı olaylar sürerken provokasyon yapmak isteyenler için de bulunmaz bir nimet olmuş durumda.

Mehmet Ali Alabora, twitter hesabı üzerinden bakın neler yazdı...

screen_shot_2013_06_01_at_112003_ampng_h338.png

HABERE YORUM KAT

4 Yorum